Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

ClearCut Rapid-Cut Compound Cutting Polish 250g

$21.63
Contents: 250gUnit price ($86.52 / kg)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
CarProClearCut Rapid-Cut Compound Cutting Polish 250g
SKU D1-CRP-7999EAN 8809397814502
$21.63
Contents: 250gUnit price ($86.52 / kg)
Ausverkauft
CarProClearCut Rapid-Cut Compound Cutting Polish 500 g
SKU D1-CRP-9217EAN 8809397814557
$37.95
Contents: 500gUnit price ($75.90 / kg)
Ausverkauft
CarProClearCut Rapid-Cut Compound Cutting Polish 1 kg
SKU D1-CRP-14528
$61.07
Contents: 1kgUnit price ($61.07 / kg)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8809397814502  |  SKU: D1-CRP-7999

Extremely fast polishing compound for scratch-free results

CarPro ClearCut offers impressive cutting power and a perfect finish, ideal for quick and efficient applications on various paints. Whether it's scratch-resistant clear coats or refinishes, CarPro ClearCut consistently delivers first-class results. The fast-acting formula and minimal consumption make CarPro ClearCut a cost-effective choice for professionals.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

CarPro "ClearCut" Rapid-Cut Compound Cutting Polish

CarPro ClearCut doesn't just impress with how much this cutting compound pulls off the paint — the finish it leaves is just as good. With the ability to clear sanding marks down to P1000, CarPro ClearCut is the perfect tool for a 2-step job on any colour, or even a 1-step on plenty of medium-hard paints.

  • Seriously fast cut: efficient correction that saves you time and effort.
  • Swirl- and hologram-free finish: clean results without extra steps.
  • Works on every paint system: versatile on scratch-resistant clearcoats and respray jobs.

Heavy cut for flawless results

CarPro ClearCut delivers a seriously fast cut that clears even the deepest sanding marks down to P1000 with ease. This cutting compound is made for detailers who want impressive results fast. It throws off very little dust while you work, so your bay stays clean and you cut your cleanup time right down.

Versatile across different paints

Scratch-resistant clearcoat or respray — CarPro ClearCut works on every paint system. That versatility makes it a must-have on any detailing bench. CarPro ClearCut works on a rotary, a dual-action, or by hand, so you can run it however your workflow goes.

Efficient to use, light on product

Thanks to the fast-acting abrasive liquid and how little it burns through, CarPro ClearCut is effective and easy on the wallet. It carries no waxes, fillers or silicones, which makes it safe to run in body shops. What you get is an even, glossy, swirl-free finish that turns heads.

Not sure about CarPro ClearCut Rapid-Cut Compound Cutting Polish? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for CarPro ClearCut Rapid-Cut Compound Cutting Polish

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Health hazard

Health hazard

Hazard statements

Very toxic to aquatic life.H400

Precautionary statements

IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor. Do NOT induce vomiting.P301+P310+P331
Store locked up.P405
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about CarPro

Contact

CARPRO Global LTD.


Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    250g
  • Artikelnummer
    D1-CRP-7999
  • EAN
    8809397814502
  • Gewicht
    250 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

CarPro CarPro auf Detailing1 kaufen