Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"Essence" Extreme-Gloss-Primer Hybrid High-Gloss Polish 250g

$32.50
Contents: 250gUnit price ($130.00 / kg)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
CarPro"Essence" Extreme-Gloss-Primer Hybrid High-Gloss Polish 250g
SKU D1-CRP-5897EAN 8809397814205
$32.50
Contents: 250gUnit price ($130.00 / kg)
Ausverkauft
CarPro"Essence" Extreme-Gloss-Primer Hybrid High-Gloss Polish 500 g
SKU D1-CRP-9214
$52.88
Contents: 500gUnit price ($105.76 / kg)
Ausverkauft
CarPro"Essence" Extreme-Gloss-Primer Hybrid High-Gloss Polish 1 kg
SKU D1-CRP-14525
$93.67
Contents: 1kgUnit price ($93.67 / kg)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8809397814205  |  SKU: D1-CRP-5897

Unique combination of high-gloss polish and adhesion promoter

Experience the revolutionary combination of high-gloss polish and primer with CarPro Essence. Perfect preparation for ceramic coatings and a scratch-free, glossy finish.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

CarPro "Essence" Extreme-Gloss-Primer — Hybrid High-Gloss Polish

CarPro Essence is a one-of-a-kind blend of a high-gloss polish and a bonding primer for ceramic coatings. Work it in with a finishing pad and you not only get a flawless finish with serious depth, you also prep the paint perfectly for the Quartz coating that follows. CarPro Essence carries silica particles that give the paint slick, gliding properties, so it stays protected from scratches during the final "Wipe Off". That silica base also seals and toughens up the paint. Semi-permanent fillers hide the finest swirls and do a lot of the heavy lifting for that flawless gloss, even without hammering away on the machine. CarPro Essence works by hand, on a dual-action and on a rotary.

  • High-gloss finish: Lays down unmatched gloss and flawless results.
  • Scratch protection: Silica particles protect the surface during the final "Wipe Off".
  • Easy to use: Goes on by hand, on a dual-action and on a rotary.

Silica-based polish for maximum gloss

CarPro Essence blends clever nano-tech quartz particles with long-lasting resins and fine abrasives to build something that genuinely breaks new ground. The silica particles in CarPro Essence keep the paint extra slick while you work, so you avoid putting scratches in. That gets you a hologram-free finish you can hit either by hand or on the machine.

Semi-permanent fillers for perfect results

The semi-permanent fillers in CarPro Essence cover the finest swirls and do a lot to get you that perfect high-gloss finish. More often than not these fillers make heavy machine sessions unnecessary, which simplifies the whole job and still gets you top-shelf results.

Versatile ways to use it

By hand, on a dual-action or on a rotary – CarPro Essence handles every method. It is easy to work with and sips product, which makes it a must-have for anyone who is fussy about their paint. Because it is so versatile, CarPro Essence lets you work large panels and tight, awkward spots without any fuss.

Not sure about CarPro "Essence" Extreme-Gloss-Primer Hybrid High-Gloss Polish? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for CarPro "Essence" Extreme-Gloss-Primer Hybrid High-Gloss Polish

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Harmful

Harmful

Hazard statements

Causes skin irritation.H315
Causes serious eye irritation.H319

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Wash hands thoroughly after handling.P264
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
If eye irritation persists: Get medical advice/attention.P337+P313


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about CarPro

Contact

CARPRO Global LTD.


Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    250g
  • Artikelnummer
    D1-CRP-5897
  • EAN
    8809397814205
  • Gewicht
    280 g

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

CarPro CarPro auf Detailing1 kaufen