Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"HydrO2" Silica Spray Sealant — Wet Coat Sealant 100ml

$25.69
Contents: 100mlUnit price ($256.90 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
CarPro"HydrO2" Silica Spray Sealant — Wet Coat Sealant 100 ml
SKU D1-CRP-14558
$25.69
Contents: 100mlUnit price ($256.90 / l)
Ausverkauft
CarPro"HydrO2" Silica Spray Sealant — Wet Coat Sealant 500 ml
SKU D1-CRP-14557EAN 8809397810542
$86.85
Contents: 500mlUnit price ($173.70 / l)
Ausverkauft
CarPro"HydrO2" Silica Spray Sealant — Wet Coat Sealant 1000 ml / 1 Liter
SKU D1-CRP-14556
$128.99
Contents: 1000mlUnit price ($128.99 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Quick and easy to a gleaming vehicle

CarPro HydrO2 Silica Spray Sealant offers quick and easy protection for your vehicle with hydrophobic properties, shine, and long-lasting protection.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

CarPro HydrO2 Silica Spray Sealant — Wet Coat

CarPro HydrO2 Silica Spray Sealant makes adding protection and good looks to your car faster and easier than ever. Built with the latest nano-glass-fibre tech, silica polymers and fluoropolymers, HydrO2 delivers serious hydrophobicity, slickness, gloss plus chemical and UV resistance. CarPro HydrO2 works on its own as a sealant on every hard surface of the car, or you can layer it over a CQUARTZ coating for extra protection and shine.

  • Dead-easy to apply: spray it onto the wet surface and rinse — no wiping needed.
  • Repels dirt and water: the surface stays clean for longer.
  • Boosts gloss and slickness: for a flawless finish.

Easy to apply, maximum protection

With CarPro HydrO2 Silica Spray Sealant you can lay down maximum protection in just a few minutes. Spray it onto the wet surface, rinse, and the result speaks for itself. No wiping means it saves you time and effort. Thanks to the clever formula, the sealant holds up well and shrugs off chemicals and UV.

Hydrophobicity and gloss, dialled in

The hydrophobic properties of CarPro HydrO2 send water and dirt beading and sliding straight off. That keeps your car's surface clean for longer and makes washing a breeze. On top of that, HydrO2 gives your car a deep, mirror-like gloss that pulls every eye your way. The mix of slickness and shine lands a finish that's hard to beat — your car ends up looking like new.

Works pretty much anywhere

CarPro HydrO2 Silica Spray Sealant is versatile and suits every hard surface on the car. Use it on its own as a sealant, or as an extra protective layer over an existing CQUARTZ coating. However you go about it, HydrO2 gives you up to six months of protection and a standout result.

Not sure about CarPro "HydrO2" Silica Spray Sealant — Wet Coat Sealant? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for CarPro "HydrO2" Silica Spray Sealant — Wet Coat Sealant

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Corrosive

Corrosive

Hazard statements

Causes skin irritation.H315
Causes serious eye damage.H318

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Do not breathe dust/fume/gas/mist/vapours/spray.P260
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P302+P352
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about CarPro

Contact

CARPRO Global LTD.


Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    100ml
  • Artikelnummer
    D1-CRP-14558
  • Gewicht
    100 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

CarPro CarPro auf Detailing1 kaufen