Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Orange Degreaser & Cleaner Concentrate Degreaser 500ml

$12.19 $20.32
Contents: 500mlUnit price ($24.38 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 2 Varianten
D-CONOrange Degreaser & Cleaner Concentrate Degreaser 500ml
SKU D1-DCN-D_CLD_201_500EAN 8720986370219
$12.19 $20.32
Contents: 500mlUnit price ($24.38 / l)
Ausverkauft
D-CONOrange Degreaser & Cleaner Concentrate Degreaser 5L
SKU D1-DCN-D_CLD_201_5000EAN 8720986370226
$108.66
Contents: 5lUnit price ($21.73 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8720986370219  |  SKU: D1-DCN-D_CLD_201_500

Ultimate degreaser for tough cleaning tasks

TheD-CON Orange Degreaser & Cleanereffectively removes grease, dirt and debris from a variety of surfaces. It provides quick and easy cleaning, ideal for cars, tools and machinery.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

D-CON Orange Degreaser & Cleaner Concentrate Degreaser

The D-CON Orange Degreaser & Cleaner Concentrate Degreaser is a heavy-hitting cleaner that pulls off baked-on grease, dirt, grime and build-up. It's spot on for insects, engines, machinery, tools, tyres, wheels and underbodies. It works fast, breaking down and emulsifying grease, oil, dirt and grime so it all rinses straight off. The concentrate is seriously strong, so you dilute it to whatever the job needs.

  • Lifts baked-on grease and grime: made for insects, engines, machinery, tools, tyres, wheels and underbodies.
  • Fast, effective cleaning: breaks down and emulsifies grease, oil, dirt and grime in no time.
  • Super-concentrated and versatile: dilute it to suit the job.

One cleaner for the whole job list

The D-CON Orange Degreaser & Cleaner Concentrate is your go-to for shifting stubborn grease, oil, dirt and grime without the fight. This degreaser handles bug splatter, engines, machinery, tools, tyres, wheels and even floors. Being highly concentrated, it gives you loads of range and dilutes down to whatever you're working on.

Cleaning power that keeps up

With its pro-grade formula, the D-CON Orange Degreaser & Cleaner pulls off even the most stubborn muck. It's great on cars, trucks, motorbikes, boats and campervans. This degreaser is spot on for grimy garage floors, greasy tools, industrial kit and everyday spills. Use it to bring your engine bay up like new, or get your tools back to their original shine.

Built for the dirtiest jobs

The D-CON Orange Degreaser & Cleaner shrugs off the heavy jobs other degreasers can't touch. It clears heavy mud, dirt and grime off off-roaders and 4x4s without breaking a sweat. The strong formula cleans greasy suspension and diff parts, keeping your ride looking great all year round. Just tip a few millilitres into a bucket of water to sort out a filthy workshop floor. With the D-CON Orange Degreaser & Cleaner, you've got the muscle to take on the toughest cleaning jobs going.

Not sure about D-CON Orange Degreaser & Cleaner Concentrate Degreaser? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for D-CON Orange Degreaser & Cleaner Concentrate Degreaser

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Harmful

Harmful

Health hazard

Health hazard

Hazard statements

Causes serious eye damage.H318
Causes skin irritation.H315
May cause an allergic skin reaction.H317

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray.P261
Wash hands thoroughly after handling.P264
Contaminated work clothing should not be allowed out of the workplace.P272
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P302+P352
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310
Specific treatment (see … on this label).P321
If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.P333+P313
Take off contaminated clothing and wash it before reuse.P362+P364
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about D-CON

Contact

D-CON Car Care
Klavermaten 26, 7472DD Goor, Niederlande

+31546456716
info@dconcarcare.com

https://dconcarcare.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-DCN-D_CLD_201_500
  • EAN
    8720986370219
  • Gewicht
    500 g

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

D-CON auf Detailing1 kaufen