Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"D-A" Coarse (9.DACOARSE) Polish 250ml

$24.50
Contents: 250mlUnit price ($98.00 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
Rupes"D-A" Coarse (9.DACOARSE) Polish 250ml
SKU D1-RUP-9DACOARSE250EAN 8058341049273
$24.50
Contents: 250mlUnit price ($98.00 / l)
Ausverkauft
Rupes"D-A" Coarse (9.DACOARSE) Polish 1000ml
SKU D1-RUP-9DACOARSEEAN 8058341049266
$76.22
Contents: 1000mlUnit price ($76.22 / l)
Ausverkauft
Rupes"D-A" Coarse (9.DACOARSE) Polish 5 liters
SKU D1-RUP-9DACOARSE5LEAN 8059519680762
$340.32
Contents: 5lUnit price ($68.06 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8058341049273  |  SKU: D1-RUP-9DACOARSE250

Efficient defect removal and excellent finish

Rupes "D-A" Coarse delivers consistent and outstanding results, whether you're working on a delicate or a resilient paint finish. This polish is suitable for a wide range of applications and is an indispensable tool for any detailer who values quality and efficiency.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Rupes "D-A" Coarse — the top-performance polish for perfectionists

Rupes "D-A" Coarse is the newest high-performance polish from Rupes, built for maximum efficiency. This fast-cutting polish is made for you if you want defects gone quickly and a smooth run on any paint type. The formula is dialled in to give its best when you pair it with Rupes Coarse blue foam pads, DA wool pads or coarse microfibre pads on the BigFoot Dual Action polishers, random-orbital and forced-rotation tools alike.

  • High-performance abrasives: fast, efficient defect removal.
  • Long-lasting lubrication system: longer polishing cycles and more working time.
  • Low dusting: less clean-up after you polish.

Maximum efficiency and versatility

Rupes "D-A" Coarse pulls sanding marks and heavy defects out at an impressive rate. Rupes built this polish around their BigFoot Dual Action machines to get the most out of them. Run it with Rupes Coarse blue foam pads or DA wool pads and you get serious cut that saves time and still leaves excellent clarity.

Lasting lubrication for longer working times

The unique formula behind Rupes "D-A" Coarse carries a robust lubrication system that stretches out your polishing time. You work longer without going back for more product. That pays off on bigger jobs, or when you are a pro detailer who wants steady performance without stopping.

Clean and easy to use

The other big win with the Rupes "D-A" Coarse polish is how little it dusts. That cuts your clean-up right down and keeps the working area tidy. The polish wipes off easily, so you get to a perfect finish faster.

Not sure about Rupes "D-A" Coarse (9.DACOARSE) Polish? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Rupes "D-A" Coarse (9.DACOARSE) Polish

Hazard statements

Harmful to aquatic life with long lasting effects.H412

Precautionary statements

Avoid release to the environment.P273
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about

Contact



Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    250ml
  • Artikelnummer
    D1-RUP-9DACOARSE250
  • EAN
    8058341049273
  • Herstellernummer
    9DACOARSE250
  • Gewicht
    250 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Rupes auf Detailing1 kaufen