Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"Uno Protect" One Step Polish & Sealant (9. PROTECT) Polish 250ml

$21.06
Contents: 250mlUnit price ($84.24 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
Rupes"Uno Protect" One Step Polish & Sealant (9. PROTECT) Polish 250ml
SKU D1-RUP-9PROTECT250EAN 8055271651330
$21.06
Contents: 250mlUnit price ($84.24 / l)
Ausverkauft
Rupes"Uno Protect" One Step Polish & Sealant (9. PROTECT) Polish 1000ml
SKU D1-RUP-9PROTECTEAN 8055271656298
$54.36
Contents: 1000mlUnit price ($54.36 / l)
Ausverkauft
Rupes"Uno Protect" One Step Polish & Sealant (9. PROTECT) Polish 5 liters
SKU D1-RUP-9PROTECT5LEAN 8055271651644
$247.35
Contents: 5lUnit price ($49.47 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8055271651330  |  SKU: D1-RUP-9PROTECT250

Ultimate All-in-One Polish for Fast and Lasting Shine

Experience the versatility and efficiency of Rupes "Uno Protect" One Step Polish & Sealant. This all-in-one solution offers quick scratch removal, a brilliant finish, and long-lasting protection – ideal for professional and private applications.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Rupes "Uno Protect" One Step Polish & Sealant (9. PROTECT) Polish

Rupes "Uno Protect" One Step Polish & Sealant (9. PROTECT) is the go-to answer when you want fast, no-fuss car care. This all-in-one polish pulls out moderate scratches, brings the paint up to a glossy finish and lays down a protective sealant – all in a single pass. Its unique blend of advanced abrasives, synthetic sealants and carnauba wax delivers standout results that hold up for up to 90 days. Whether you run it by machine or work it by hand, Uno Protect is made for express detailing, dealerships, used-car reconditioning and auction prep.

  1. Removes scratches and defects: one pass is enough to knock out moderate to light paint flaws.
  2. High-gloss finish: brings the surface up to a bright, wet-look shine.
  3. Long-lasting protection: leaves a protective layer that holds for up to 90 days.

Effective scratch removal and high-gloss polishing

The Rupes "Uno Protect" One Step Polish & Sealant is more than just a polish – it's the whole job in one bottle. Thanks to its advanced abrasives, it clears moderate to light scratches and other paint defects without a fight, while pulling the surface up to a high-gloss finish that has your car looking fresh again. By hand or by machine, the result lands every time.

Long-lasting protection for your car

With Uno Protect you're not just polishing – you're sealing at the same time. The special mix of synthetic sealants and carnauba wax lays down a tough layer that guards your car for up to 90 days. That means paint that not only shines but also stands up to whatever the weather throws at it.

Versatile ways to use it

Whether you're a pro or looking after your own car at home, Rupes "Uno Protect" One Step Polish & Sealant is the right call. It goes on and wipes off easily and plays nicely with any polishing action – Random Orbital, Gear Driven or Rotary. Dial in your pad choice and you can tune both the cutting and the finishing to exactly what the paint needs.

Not sure about Rupes "Uno Protect" One Step Polish & Sealant (9. PROTECT) Polish? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Rupes "Uno Protect" One Step Polish & Sealant (9. PROTECT) Polish

Hazard statements

Harmful to aquatic life with long lasting effects.H412

Precautionary statements

Avoid release to the environment.P273
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about

Contact



Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    250ml
  • Artikelnummer
    D1-RUP-9PROTECT250
  • EAN
    8055271651330
  • Herstellernummer
    9PROTECT250
  • Gewicht
    250 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Rupes auf Detailing1 kaufen