Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

D-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer Fallout Remover 20l

$271.91
Contents: 20lUnit price ($13.60 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 4 Varianten
D-COND-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer Fallout Remover 500ml
In stock (2 units)
SKU D1-DCN-SPI_400_500EAN 8720986371711
$9.76 $16.25
Contents: 500mlUnit price ($19.52 / l)
D-COND-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer Fallout Remover 1000ml
In stock (1 unit)
SKU D1-DCN-SPI_400_1000EAN 8720986372497
$18.73 $31.21
Contents: 1000mlUnit price ($18.73 / l)
D-COND-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer Fallout Remover 5L
SKU D1-DCN-SPI_400_5000EAN 8720986371704
$108.72
Contents: 5lUnit price ($21.74 / l)
Ausverkauft
D-COND-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer Fallout Remover 20L
SKU D1-DCN-SPI_400_20000EAN 8720986371438
$271.91
Contents: 20lUnit price ($13.60 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8720986371438  |  SKU: D1-DCN-SPI_400_20000

Safely remove iron particles for smooth car paint

Remove stubborn iron particles and deposits from paint and glass. Safe and effective for a smooth painted surface.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

D-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer Fallout Remover: gets iron fallout and grime off for good

Pull stubborn iron particles and corrosive deposits off paint and glass with the D-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer Fallout Remover. This punchy cleaner reacts with iron deposits and bleeds colour the moment it starts working. Perfect after the wash and before you reach for the clay bar. Comes in 500ml, 1L, 5L and 20L.

  • Iron particle removal: lifts stubborn iron particles and corrosive deposits off paint and glass.
  • Colour change: reacts with iron deposits and shows it's working by bleeding colour.
  • Prep step: spot-on after the wash and before you clay.

Effective iron particle removal

The D-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer pulls out stubborn iron particles and deposits that build up on paint and glass over time. Iron particles can bed into the paint and cause damage down the line that's a pain to shift the old-fashioned way. With D-CON "Light" that job is quick and it just works.

Use it before the clay bar

After the wash the paint often still feels rough, even when it looks spotless. That's where the clay bar comes in, to pull off what's left. But D-CON "Light" gives you an extra way to shift road grime, tree sap, bug splatter and fallout first. That gets the surface dialled in for whatever you do next.

Safe and effective care

D-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer isn't just strong, it's safe to work with too. It keeps the paint healthy and slick by shifting the grime a normal wash tends to miss. Reach for it and you're protecting the paint long-term for a smooth, glossy finish.

Not sure about D-CON D-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer Fallout Remover? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for D-CON D-CON "Light" Pre-Cleaner & De-Ironizer Fallout Remover

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.

Supplemental hazard information (EUH)

Enthält . Kann allergische Reaktionen hervorrufen.EUH208
Safety data sheet available on request.EUH210

Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about D-CON

Contact

D-CON Car Care
Klavermaten 26, 7472DD Goor, Niederlande

+31546456716
info@dconcarcare.com

https://dconcarcare.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    20L
  • Artikelnummer
    D1-DCN-SPI_400_20000
  • EAN
    8720986371438
  • Gewicht
    20 kg

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Passend dazu im Ratgeber

View all
D-CON auf Detailing1 kaufen