Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Microfiber-Wash-Rejuvenator Microfibre Detergent 500ml

$12.19 $20.33
Contents: 500mlUnit price ($24.38 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 2 Varianten
D-CONMicrofiber-Wash-Rejuvenator Microfibre Detergent 500ml
SKU D1-DCN-D_CWS_201_500EAN 8720986371148
$12.19 $20.33
Contents: 500mlUnit price ($24.38 / l)
Ausverkauft
D-CONMicrofiber-Wash-Rejuvenator Microfibre Detergent 5L
SKU D1-DCN-D_CWS_201_5000EAN 8720986371155
$88.31
Contents: 5lUnit price ($17.66 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8720986371148  |  SKU: D1-DCN-D_CWS_201_500

Microfiber detergent for clean and soft cloths

The D-CON Microfiber Wash Rejuvenator effectively cleans microfiber products, removes dirt and stains and restores softness.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

D-CON Microfiber-Wash-Rejuvenator Microfibre Detergent

The D-CON Microfiber-Wash-Rejuvenator Microfibre Detergent is the easy way to keep your microfibre gear — towels and applicators — in top shape. This purpose-built detergent pulls out dirt and stains and brings the softness back to your microfibre. Comes in handy 500 ml and 5 l sizes.

  • Cuts through the grime: enzyme cleaning power lifts up to 95% of the muck, including stubborn wax and polish residue.
  • Soft microfibre again: it brings your towels and applicators back to their original softness, so they're a pleasure to work with.
  • Fresh scent: once washed, your microfibre smells clean and fresh again.

Maximum cleaning power from an enzyme formula

The special enzyme formula in the D-CON Microfiber-Wash-Rejuvenator makes sure even the most stubborn dirt particles and residue get pulled out of your microfibre. Enzymes work especially well against waxes, polishes and other chemicals that settle deep into the fibres. That way your towels and applicators stay not just clean, but ready to perform.

Bringing back the original softness

With the D-CON Microfiber-Wash-Rejuvenator you'll see your microfibre win back its original softness after every wash. That matters a lot when you don't want to scratch the delicate surfaces on your car during detailing. Soft towels and applicators mean gentle, effective cleaning.

A fresh scent that lasts

On top of the great cleaning, the D-CON Microfiber-Wash-Rejuvenator also leaves your microfibre smelling nice and fresh after the wash. That makes detailing even more of a pleasure, and you can be sure no nasty odours stick around.

Not sure about D-CON Microfiber-Wash-Rejuvenator Microfibre Detergent? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for D-CON Microfiber-Wash-Rejuvenator Microfibre Detergent

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.

Corrosive

Corrosive

Hazard statements

Causes serious eye damage.H318
Causes skin irritation.H315
Harmful to aquatic life with long lasting effects.H412

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Wash hands thoroughly after handling.P264
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P302+P352
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about D-CON

Contact

D-CON Car Care
Klavermaten 26, 7472DD Goor, Niederlande

+31546456716
info@dconcarcare.com

https://dconcarcare.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-DCN-D_CWS_201_500
  • EAN
    8720986371148
  • Gewicht
    500 g

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

D-CON auf Detailing1 kaufen