Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

A1 "HIGH END" Speed Detailer Quick Detailer 500ml

$21.78 $25.85
Contents: 500mlUnit price ($43.56 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Volume
6 in stock

— Hurry up while stocks last, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 2 Varianten
Dr. Wack "A1"A1 "HIGH END" Speed Detailer Quick Detailer 500ml
Low stock (6 units)
SKU D1-DRW-2690EAN 4006539026906
$21.78 $25.85
Contents: 500mlUnit price ($43.56 / l)
Dr. Wack "A1"A1 "HIGH END" Speed Detailer Quick Detailer 100 ml
Pre-order
SKU D1-DRW-2691EAN 4006539026913
$9.52
Contents: 100mlUnit price ($95.20 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 4006539026906  |  SKU: D1-DRW-2690

Quick detailer for dust and fingerprints — no dwell time

The A1 "HIGH END" Speed Detailer is Dr. Wack's quick detailer for cleaning paint in between washes. What sets it apart is the division of roles: it cleans with surfactants and adds beading on the side, rather than building protection. In AUTO BILD's 2022 test it took the win with a grade of 1.1. For anyone whose paint is already clean and just picks up dust in between.

The back of your hand decides: if the panel feels smooth, the detailer can work; if it feels gritty, water goes over it first. Have two towels ready, the first takes the dirt, the second buffs dry. Mist a small section or put two sprays into the towel, spread, follow up without a pause. No sun, no warm panels. Works as a drying aid on wet paint. Keep dry for two hours afterwards, nozzle to stop, store frost-free.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

A1 "HIGH END" Speed Detailer only shines on clean paint

What is the A1 "HIGH END" Speed Detailer? A quick detailer from Dr. Wack that takes dust and fingerprints off clean paint and builds its own beading while it's at it. No substitute for a wash, no polish and no sealant that lasts for weeks.


A1 "HIGH END" Speed Detailer is a quick detailer from Dr. Wack for cleaning paint in between washes. The ingredient declaration lists under five per cent aliphatic hydrocarbons, meaning straight-chain solvents without the ring structure that makes plastic swell. They dissolve the greasy film of a fingerprint; the rest of the formula sits as a slip layer between towel and paint. For you that means the towel doesn't drag across the surface, it glides over it.

The difference from a spray wax lies in the balance, not the base formula. A detailer carries more cleaning surfactants, a spray wax more protective ingredients. That's why this product can go on lightly soiled paint, and that's why its beading stays weaker than a spray sealant's. Lightly soiled means dust and fingerprints, not a week of country roads.

  • First place for gloss and colour refresh. In 2022 AUTO BILD, together with the testing organisation KÜS, measured twelve detailers; the Speed Detailer came out as test winner with a grade of 1.1. The gloss measurement ran on panels that had been dulled down to 70 gloss units beforehand, and it raised the value more than any other.
  • Three out of twelve stayed neutral on plastic. Several detailers in the same test left fine cracks on the polycarbonate strips, the material your headlight lenses are made of. The Speed Detailer was one of the three products that did no harm there. In practice: overspray on trim, mirror caps or headlights has no consequences.
  • Dry or damp, same result. On dried paint you work it as a detailer, on still-wet paint as a drying aid. One user put both methods side by side on the same bonnet and found no difference in beading. The 500 ml bottle comes with a trigger sprayer; the 100 ml bottle weighs 132 grams when full.

Detailing1's tip from the shop: We often get questions about fresh swirls that turn up in raking light after a dry detailer session. The formula brings a slip layer, not water: any grit on the paint travels along with the towel. Before you spray, run the back of your hand over the bonnet. If it feels gritty, the car needs the hose. After three dry days parked at the kerb, the detailer is the wrong tool.


Without dwell time, the Speed Detailer softens nothing

Spray, spread, wipe off, all in one go: the manufacturer doesn't grant the Speed Detailer a single second of waiting time.

That's not convenience, it's design. A pre-cleaner gets dwell time because it's meant to break bonds; this detailer has nothing to break. It picks up what's already sitting loose on top and lays its film in the same pass. That's why the product information sheet puts the word clean before the first spray, and that's why you work in sections you can wipe off again in one pass.

The data sheet lists two towels instead of one, and the reason is the cleaning component. The first collects the dust you've just loosened; keep using it and you carry that dust onto the next panel. A deep-pile microfibre towel traps the particles between its fibres, a flat-weave one pushes them along. So the second towel only gets dry work.

The spray head puts out a wide, fine mist that you can set onto the panel or into the towel. If a spot dries on anyway, no harm done: re-spray, spread, wipe off. Sun and warm panels are the enemy, because the water content then flashes off faster than the towel can keep up. When you're done, turn the nozzle back; the stop setting keeps the bottle sealed in the boot.

A1 HIGH END Speed Detailer being sprayed into a microfibre towel, dark bonnet behind

As a drying aid, the order flips. The detailer goes onto still-wet paint and you take water and product off in the same pass. The towel saturates noticeably faster, so keep a third one handy. If you want to check the beading right away, give the paint the two hours Dr. Wack specifies for the full effect. A shower before then does no damage, but it costs performance.

The beading booster doesn't strengthen anything, it adds its own beading on top

The beading booster doesn't renew a sealant, it lays its own layer over it; once that wears off, whatever was on the paint before takes over again.

The manufacturer gives no durability figure at all, and that's consistent. One user left a treated bonnet half standing for three weeks, including hail and a wash by someone else, and found weaker but still present beading afterwards. A targeted hand wash with shampoo ended it in the same video. His verdict: one to three weeks, depending on conditions.

The testers put the same process into numbers. An untreated panel takes six seconds for the water to run off completely, the best products in the field only 0.6 seconds, measured at a 30-degree incline and 480 litres per minute. After that, panels were hand-washed up to fifteen times and measured again each time. In this method a detailer doesn't get worse, it gets thinner.

The Speed Detailer doesn't clean scratch-free because it's soft, but because there's liquid between towel and paint. Take away that liquid, through too big an area, a saturated towel or paint that's been standing outside for two weeks, and the mechanism is gone. The manufacturer says scratch-free for light soiling. That's not a throwaway line, it's the condition.

Two more limits are set. The approval covers metallic, solid, nano and more scratch-resistant clear coats as well as gloss wraps; matte paints and matte wraps don't appear there, which makes sense for a product that builds gloss. And the cleaning power stops at dust and fingerprints: bug residue, tar and tree sap need a different product.

For everyday use that means a clear division of roles. If the paint is clean and you want to take off dust between two washes, reach for the A1 "HIGH END" Speed Detailer. If the protection needs to last for months, a spray wax with longer durability belongs on the paint, and the detailer becomes the tool for the time in between.

Wide spray mist of the A1 HIGH END Speed Detailer on the dark bonnet

The Speed Detailer is the last step, never the first

Detailers come from professional valeting and show stands: they come out when the car is finished and about to be looked at.

That hits a fairly small group spot on. If your car lives in a garage and you take off the week's dust before a drive, if you still find water spots on the tailgate after the wash, if you want the last fingerprints off the driver's door before photos or a meet: for you, this is exactly the tool. If you want it to replace the wash, you're buying past the problem.

With the bottle size, where you use it decides, not how much. The 500 ml bottle with trigger sprayer sits on the shelf and does the whole car; the 100 ml bottle is just under 15 centimetres tall and weighs 132 grams full, it's the one for the boot. Five times the content costs less than three times the price; per litre the big bottle comes in about 46 per cent cheaper. To see what else is out there, check the quick detailers.

And then there's the line under the test result. The grade of 1.1 was measured on black-painted, gloss-polished, degreased and freshly washed panels, in the manufacturer's own development lab, and AUTO BILD notes at the end of the article that the test was supported by Dr. Wack. That doesn't devalue the readings: KÜS measured alongside, and several products failed on material compatibility.

It just tells you under what conditions the top grade came about, namely on a surface with nothing on it. That same condition decides the result on your driveway too. Dr. O.K. Wack Chemie in Baar-Ebenhausen builds a product here for the final touch. It won't do the rest of the work for you.

Not sure about Dr. Wack "A1" A1 "HIGH END" Speed Detailer Quick Detailer? Get it explained:



Frequently asked questions about the A1 "HIGH END" Speed Detailer


What is a quick detailer?

A quick detailer is a ready-to-use spray product for cleaning paint in between washes. It takes off dust, fingerprints and light smears and leaves a thin film that shows beading for a while. Unlike a spray wax, it's aimed at cleaning, not protection: it carries more cleaning surfactants and fewer protective ingredients.

How do I use the A1 "HIGH END" Speed Detailer?

Have two towels ready, shake the bottle, turn the nozzle to spray. Then mist a small section of clean, dry paint or put two sprays into the towel, spread and immediately follow with the dry side of the towel. There's no waiting time. When you're done, turn the nozzle back to the stop setting.

What's the difference between a detailer and a spray wax?

The base formula is similar, the balance isn't. The detailer carries more cleaning surfactants and can therefore go on lightly soiled paint; the spray wax carries more protective ingredients and lasts longer. In practice: the detailer gives you one to three weeks of beading, a spray wax with longer durability considerably more. If you run both, use the detailer for the time in between.

Is the Speed Detailer suitable for ceramic coatings and wraps?

Yes, it's approved on gloss wraps and on an existing ceramic coating. It just doesn't strengthen the coating chemically; it lays itself on top as a separate layer. Once that wears off, the coating underneath takes over again. Matte paint and matte wraps aren't on the list, because the product builds gloss.

Can I use the detailer on dusty paint?

On light dust yes, on a car after days parked at the kerb no. The product brings a slip layer but no rinse water: coarse particles stay between towel and clear coat and drag swirls you only see in raking light. The back of your hand decides: if the surface feels gritty, the car needs the hose first.

How long does the beading last?

The manufacturer deliberately gives no durability figure. A documented long-term test still showed visible but weaker beading after three weeks with a storm and a wash by someone else; a targeted hand wash with shampoo ended it. One to three weeks is realistic, depending on conditions. If you want more, work with a proper sealant and use the detailer in between.

Just ask us. Daniel will help you.


How to use the A1 "HIGH END" Speed Detailer


Check the paint first, then grab the bottle

The first move doesn't involve the product. Run the back of your hand over a horizontal panel: if it feels smooth, you can get going. If it feels gritty or grabs, there's grit on the paint, and that belongs under running water, not under a towel. The Speed Detailer brings a slip layer, but no rinse water.

Have two microfibre towels ready: the first catches the dirt, the second buffs dry. Shake the bottle, turn the nozzle to spray. Then either mist a small section or put two sprays into the microfibre towel. Both ways are approved; via the towel, less overspray lands on rubber and trim.

Spread and immediately follow with the dry side of the towel. There's no waiting time; the product isn't meant to dry on at all. Keep the sections small enough to wipe off again in one pass, and flip the towel as soon as it starts to drag.

On wet paint it works as a drying aid: drying towel over the panel, spray on, take water and product off in the same pass. The towel saturates faster, so keep the third one within reach. Finally, turn the nozzle back to the stop setting so the bottle stays sealed in transit.

Notes: Neither direct sun nor warm panels get along with the product, because the water content then flashes off faster than the towel can keep up. After application the paint needs two hours without moisture, otherwise the full effect doesn't develop. The approval covers metallic, solid, nano and more scratch-resistant clear coats as well as gloss wraps; matte paints and matte wraps aren't included. The fragrance comes from limonene and linalool; if you're sensitive to fragrances, wear gloves. Store frost-free and don't let the bottle freeze through.

Safety information for Dr. Wack "A1" A1 "HIGH END" Speed Detailer Quick Detailer

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P302+P352
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501

Supplemental hazard information (EUH)

Enthält . Kann allergische Reaktionen hervorrufen.EUH208

VOC content

5,17 % — proportion of volatile organic compounds.


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Dr. Wack

Contact

Dr. O.K. Wack Chemie GmbH
Untere Au 9, 85107 Baar-Ebenhausen, Deutschland

+49845341995100
info@dr-wack.com

https://dr-wack.com/

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500 ml
  • Artikelnummer
    D1-DRW-2690
  • EAN
    4006539026906
  • Herstellernummer
    2690
  • Gewicht
    618 g

Eigenschaften

  • Verpackung
    Sprühflasche
  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen
  • Fahrzeugtyp
    Pkw
  • Produkteigenschaften
    Wasserabweisend, Hochglanz

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Dr. Wack "A1" auf Detailing1 kaufen