Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

CW1:100 "BIO" screenwash 250ml

CW1:100
Pre-order — Delivery time 7-21 Tage
$21.75
Contents: 250mlUnit price ($87.00 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Volume

Dr. Wack "CW1:100" CW1:100 "BIO" screenwash - 250ml is on backorder. As soon as everything in your order is back in stock, we ship it all in one go — delivery time follows whichever item takes longest.

Pre-order — Delivery time 7-21 Tage
Schnellbestellung 2 Varianten
Dr. Wack "CW1:100"CW1:100 "BIO" screenwash 250ml
Pre-order
SKU D1-DRW-1760EAN 4006539017607
$21.75
Contents: 250mlUnit price ($87.00 / l)
Dr. Wack "CW1:100"CW1:100 "BIO" screenwash 40 ml
Pre-order
SKU D1-DRW-1761EAN 4006539017614
$6.78
Contents: 40mlUnit price ($169.50 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 4006539017607  |  SKU: D1-DRW-1760

Screenwash concentrate made from more than 99 % natural raw materials

CW1:100 BIO screenwash is a highly concentrated screenwash made from more than 99 percent natural, renewable raw materials. It breaks down glare and smear film quickly and is gentle on materials. As a concentrate, it saves packaging compared with ready-mixed screenwash, according to the manufacturer.

Mix the concentrate with water at the stated ratio and pour it into the washer fluid reservoir. Thanks to the anti-limescale formula, hard water is fine too. In winter, combine it with antifreeze; the cleaning booster supports the antifreeze mix. Check the mixing ratio on the bottle before filling, so the cleaning power is right and nothing is left over in the reservoir.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Clear view, made mostly from renewable raw materials

CW1:100 BIO screenwash is a highly concentrated screenwash made from more than 99 percent natural raw materials. It breaks down glare and smear film for a safe view and is gentle on materials. It's not a ready-to-use cleaner and not an antifreeze — you dilute it before filling.


CW1:100 BIO screenwash is a screenwash concentrate made from more than 99 percent natural and renewable raw materials. You mix it with water and pour it into the washer fluid reservoir. It clears glare and smear film from the windscreen and contains no animal-derived ingredients and no unnecessary synthetic fragrances or dyes.

  • Quick work of glare and smear film. The concentrate breaks down the film that dazzles you in low sun or against the light in no time. That gets you a clear, low-streak windscreen again — and a safe view in traffic.
  • Goes a long way as a high concentrate. Because you use it diluted, one bottle covers lots of fills. According to the manufacturer, that saves a lot of packaging and transport compared with ready-mixed screenwash in 5 litre canisters.
  • Gentle on materials, with anti-limescale formula. Mild ingredients make it well tolerated and extend the life of your wiper blades. The anti-limescale formula prevents deposits in the reservoir and clogged jets, even with hard water.

Detailing1's tip from the shop: The most common mistake is pouring the concentrate in neat or under-dosed and then wondering about the streaks. Stick to the mixing ratio on the bottle, and if the reservoir is old and grubby, flush it once with clean water before refilling. That way you actually get the cleaning power you paid for.


How to use

Mix the concentrate with water at the stated ratio and pour the finished solution into the washer fluid reservoir. Thanks to the anti-limescale formula, you can use hard tap water too, without worrying about deposits or clogged jets.

In winter, combine the concentrate with an antifreeze. The built-in cleaning booster is made for exactly that and boosts the effect in antifreeze screenwash mixes. The product is also suitable for plastic headlight lenses and fan jets.

Limits

CW1:100 BIO screenwash is a concentrate, not a ready-to-use product. Without diluting and dosing it properly, you won't get its full performance. It's also not an antifreeze on its own: for winter use, you have to combine it with a suitable antifreeze. For heavily crusted glass or bug remains that have already dried on, cleaning by hand first still makes sense.

Who it's for

The concentrate suits drivers who care about a clear view while keeping packaging, transport and synthetic additives to a minimum. If you'd rather buy concentrates that go a long way than ready-mixed canisters anyway, and you pay attention to material compatibility, this is the one for you.

Not sure about Dr. Wack "CW1:100" CW1:100 "BIO" screenwash? Get it explained:



Frequently asked questions


Is CW1:100 BIO screenwash ready to use?

No. It's a high concentrate that you mix with water before filling. The mixing ratio is printed on the bottle. Used diluted, it goes a long way and covers lots of fills.

Can I use hard tap water for mixing?

Yes. The cleaner has an anti-limescale formula and is designed to be mixed with hard water. That prevents deposits in the washer fluid reservoir and clogged jets.

Is the product suitable for winter?

The concentrate itself isn't an antifreeze. For winter use, you combine it with an antifreeze. The built-in cleaning booster then boosts the effect in antifreeze screenwash mixes.

What is CW1:100 BIO made of?

It's made from more than 99 percent natural and renewable raw materials, with no animal-derived ingredients and no unnecessary synthetic fragrances or dyes. As a concentrate, it saves a lot of packaging and transport compared with ready-mixed screenwash, according to the manufacturer.

Is the cleaner safe for headlights and jets?

Yes. The mild ingredients make it gentle on materials. The product is suitable for plastic headlight lenses and fan jets, and it also extends the life of your wiper blades.

Just ask us. Daniel will help you.


Quick how-to

Mix the concentrate with water at the ratio stated on the bottle and pour it into the washer fluid reservoir. Thanks to the anti-limescale formula, hard tap water is no problem either.

In winter, combine the concentrate with an antifreeze. The built-in cleaning booster boosts the effect of your antifreeze screenwash mix.

Quickly check the mixing ratio before filling. Dose too sparingly and cleaning power suffers; dose too generously and you're wasting concentrate for nothing.

Safety information for Dr. Wack "CW1:100" CW1:100 "BIO" screenwash

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Warning

Harmful

Harmful

Hazard statements

Causes skin irritation.H315
Causes serious eye irritation.H319

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P302+P352
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


VOC content

1,93 % — proportion of volatile organic compounds.


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Dr. Wack

Contact

Dr. O.K. Wack Chemie GmbH
Untere Au 9, 85107 Baar-Ebenhausen, Deutschland

+49845341995100
info@dr-wack.com

https://dr-wack.com/

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    250 ml
  • Artikelnummer
    D1-DRW-1760
  • EAN
    4006539017607
  • Herstellernummer
    1760
  • Gewicht
    311 g

Eigenschaften

  • Verpackung
    Plastikflasche
  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen
  • Fahrzeugtyp
    Pkw
  • Produkteigenschaften
    Keine Streifenbildung

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Dr. Wack "CW1:100" auf Detailing1 kaufen