Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

CW1:100 "Classic" screenwash 250ml

CW1:100
Pre-order — Delivery time 7-21 Tage
$17.67
Contents: 250mlUnit price ($70.68 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Volume

Dr. Wack "CW1:100" CW1:100 "Classic" screenwash - 250ml is on backorder. As soon as everything in your order is back in stock, we ship it all in one go — delivery time follows whichever item takes longest.

Pre-order — Delivery time 7-21 Tage
Schnellbestellung 3 Varianten
Dr. Wack "CW1:100"CW1:100 "Classic" screenwash 250ml
Pre-order
SKU D1-DRW-1710EAN 4006539017102
$17.67
Contents: 250mlUnit price ($70.68 / l)
Dr. Wack "CW1:100"CW1:100 "Classic" screenwash 25ml
Pre-order
SKU D1-DRW-1720EAN 4006539017201
$5.43
Contents: 25mlUnit price ($217.20 / l)
Dr. Wack "CW1:100"CW1:100 "Classic" screenwash 5 Liter
Pre-order
SKU D1-DRW-1730EAN 4006539017300
$141.41
Contents: 5lUnit price ($28.28 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 4006539017102  |  SKU: D1-DRW-1710

1:200 concentrate, a clear view without smear film

CW1:100 Classic is a high-yield screenwash concentrate from Dr. Wack. Mixed at 1:200, 250 ml make up to 50 litres of ready-to-use cleaning fluid. It clears glare and smear film on the windscreen and suits anyone who wants to top up their screenwash economically and gently on materials.

Mix the concentrate with water at 1:200, so about 1.25 ml to 250 ml of water, and pour it into the washer reservoir. Dose slightly higher for heavy soiling. Flush the jets briefly before the first drive so the smear film lifts evenly. For the cold months, add antifreeze as well; CW1:100 Classic contains none.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

A clear view from one small bottle

CW1:100 Classic is a high-yield screenwash concentrate from Dr. Wack. Mixed at 1:200, 250 ml make up to 50 litres of cleaning fluid that clears glare and smear film. It isn't a ready-to-use screenwash and contains no antifreeze.


CW1:100 Classic is a highly dilutable cleaning concentrate for the windscreen washer system. You mix it with water and pour it into the reservoir, where it lifts bug residue, dust and the typical glare film off the windscreen. On paper, the compact 250 ml bottle replaces about 20 bottles of ready-to-use screenwash, saving space and packaging.

  • Goes a long way. Mixed at 1:200, 250 ml of concentrate make up to 50 litres of cleaning fluid. One bottle lasts for plenty of top-ups, and you don't have to lug heavy jerry cans around in the car.
  • Tackles glare and smear film. The cleaner dissolves the thin film of exhaust fumes, pollen and road dust that dazzles you against the light. The screen comes up clear again instead of just getting wet for a moment and smearing all over again.
  • Kind to materials. The formula is suitable for plastic headlight lenses and fan jets. It doesn't attack these parts and can extend the life of your wiper rubbers.

Detailing1's tip from the shop: The most common mistake is overdosing in the hope of more cleaning power. Too much concentrate leaves streaks and takes several wipes before the screen is clear again. Stick to 1:200 and only go slightly stronger when there's visibly heavy glare film; you'll get a cleaner result and the bottle lasts longer.


How to use

Mix the concentrate with water at 1:200 and pour it into the washer reservoir; then every press of the washer cleans screen and headlights in one go.

For normal dosing, that's about 1.25 ml of concentrate to 250 ml of water. With stubborn glare film you can go slightly stronger. After the first fill, give the jets a quick flush so the film lifts evenly and the wipers glide cleanly from the start.

We've mixed the concentrate at our Nordhorn warehouse for hard-worked windscreens. In practice it pays to keep a small pre-mixed reserve in the boot rather than fiddling with neat concentrate on the road.

Limits

CW1:100 Classic is a pure cleaning concentrate and contains no antifreeze. In winter you need to add an antifreeze as well, otherwise the system can freeze. Nor does it replace a thorough hand or glass clean for stuck-on deposits like baked-on bugs or tar; for those, you're better off cleaning the screen directly with a cloth and a suitable glass cleaner.

Who it's for

The concentrate suits anyone who wants to top up their screenwash economically, compactly and gently on materials, from everyday drivers to thorough DIY detailers. If a clear view without glare film matters to you and you'd rather not haul heavy ready-mix bottles, CW1:100 Classic is spot on.

Not sure about Dr. Wack "CW1:100" CW1:100 "Classic" screenwash? Get it explained:



Frequently asked questions


How is CW1:100 Classic dosed?

You mix the concentrate with water at 1:200. That's about 1.25 ml to 250 ml of water. With heavy glare and smear film you can go slightly stronger; otherwise the standard dosing is plenty.

How far does the 250 ml bottle go?

Mixed at 1:200, the 250 ml of concentrate make up to 50 litres of ready-to-use cleaning fluid. On paper, one bottle replaces about 20 bottles of normal screenwash and saves space and packaging.

Does CW1:100 Classic contain antifreeze?

No. CW1:100 Classic is a pure cleaning concentrate without antifreeze. For the cold months you need to add an antifreeze to the washer system as well, so the reservoir and lines don't freeze.

Is the concentrate suitable for headlights and jets?

Yes. The formula is gentle on materials and suitable for plastic headlight lenses and fan jets. It doesn't attack these parts and can extend the life of your wiper rubbers.

Does CW1:100 Classic clear the glare film on the screen?

Yes. The cleaner dissolves the thin glare and smear film of exhaust fumes, pollen and road dust that gets in the way against the light. Stuck-on deposits like baked-on bugs, on the other hand, are better cleaned directly with a cloth and glass cleaner.

Just ask us. Daniel will help you.


How to use CW1:100 Classic

Mix the concentrate with water at 1:200, so about 1.25 ml to 250 ml of water, and pour the mix into the washer reservoir. With stubborn glare film you can dose slightly higher.

Flush the jets once before your first drive so the film lifts evenly and the wipers glide cleanly. That's easier on the wiper rubbers and gets you a clear view faster.

In winter, add an antifreeze as well. CW1:100 Classic is a cleaning concentrate without antifreeze; on its own it won't stop the reservoir from freezing.

Safety information for Dr. Wack "CW1:100" CW1:100 "Classic" screenwash

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Warning

Harmful

Harmful

Hazard statements

Causes serious eye irritation.H319

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


VOC content

2,03 % — proportion of volatile organic compounds.


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Dr. Wack

Contact

Dr. O.K. Wack Chemie GmbH
Untere Au 9, 85107 Baar-Ebenhausen, Deutschland

+49845341995100
info@dr-wack.com

https://dr-wack.com/

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    250 ml
  • Artikelnummer
    D1-DRW-1710
  • EAN
    4006539017102
  • Herstellernummer
    1710
  • Gewicht
    356 g

Eigenschaften

  • Verpackung
    Plastikflasche
  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen
  • Fahrzeugtyp
    Pkw
  • Produkteigenschaften
    Keine Streifenbildung

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Dr. Wack "CW1:100" auf Detailing1 kaufen