Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"S100" Motorcycle Quick Cleaner – Detailer for Bikes 500ml

S100
$21.63
Contents: 500mlUnit price ($43.26 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Size
3 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 5 Varianten
Dr. Wack "S100""S100" Motorcycle Quick Cleaner – Detailer for Bikes 500ml
In stock (3 units)
SKU D1-DRW-2430EAN 4006539024308
$21.63
Contents: 500mlUnit price ($43.26 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Motorcycle Quick Cleaner – Detailer for Bikes 2x 500ml
In stock (1 unit)
SKU D1-DRW-2430_2EAN 4006539024308
$43.24
Contents: 1000mlUnit price ($43.24 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Motorcycle Quick Cleaner – Detailer for Bikes 3x 500ml
In stock (1 unit)
SKU D1-DRW-2430_3EAN 4006539024308
$64.88
Contents: 1500mlUnit price ($43.25 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Motorcycle Quick Cleaner – Detailer for Bikes 6x 500 ml
SKU D1-DRW-2430_6EAN 4006539024308
$129.74
Contents: 3000mlUnit price ($43.25 / l)
Ausverkauft
Dr. Wack "S100""S100" Motorcycle Quick Cleaner – Detailer for Bikes 5,5 L
SKU D1-DRW-2432
$121.57 $121.70
Contents: 5500mlUnit price ($22.10 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 4006539024308  |  SKU: D1-DRW-2430

Fast Motorcycle Cleaning without Water, Effective and Gentle

The Dr. Wack S100 Motorcycle Quick Cleaner quickly and effortlessly removes dirt, dust, and insects from your bike – entirely without water. Ideal for quick cleaning in between rides, with a shine and protective effect.

Sprüh den Schnellreiniger direkt auf die kühle Oberfläche, lass ihn kurz einwirken und wisch ihn mit einem sauberen Mikrofasertuch ab. So löst du Staub, Schmutz und Insektenreste ganz ohne Wasser – ideal nach der Tour oder unterwegs. Geeignet für Lack, Kunststoff und Metall, auch matte Lacke und Folien. Arbeite Fläche für Fläche und nimm bei groben Verschmutzungen ein frisches Tuch, damit nichts über den Lack schmiert.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Waterless cleaning for your bike with the Dr. Wack "S100" Motorcycle Quick Cleaner

The Dr. Wack S100 Motorcycle Quick Cleaner is the go-to for any rider who wants to clean their bike fast and fuss-free – no water at all. Whether after a quick blast or before your next ride out, this quick cleaner lifts off dirt, dust and even stubborn bug splatter with ease. Thanks to its special formula it cleans and cares in one step, leaving a protective shine on every surface.

  • Waterless application: No water needed – just spray on and wipe off.

  • Effective cleaning: Lifts off even dried-on bug splatter and stubborn grime.

  • Care and protection: Conditions the surface and shields it from the weather.


Waterless cleaning – fast and efficient

With the Dr. Wack S100 Motorcycle Quick Cleaner you can skip the trip to the wash bay. Just spray the bike, let it dwell for a moment and wipe it down with a microfibre cloth – done! Perfect for a quick clean between rides or out on the road. The special formula breaks down dirt and bug splatter properly without harming the surface.

Cleaning and care in one

The S100 Motorcycle Quick Cleaner doesn't just clean – it cares at the same time. Care components seal the surface and build a protective film that keeps the weather out. Use it regularly and dirt grabs on less, which makes the next clean easier. It also freshens up the colour, so your bike comes up looking like new again.

Versatile and gentle on materials

Paint, plastic or metal – the S100 Motorcycle Quick Cleaner works on every motorbike surface, even matte paint and wraps. Paired with the S100 DAS TUCH you get a scratch-free wipe-down every time. So your bike stays not just clean, but in top shape.

Not sure about Dr. Wack "S100" "S100" Motorcycle Quick Cleaner – Detailer for Bikes? Get it explained:



Häufige Fragen


Brauche ich für den S100 Schnellreiniger wirklich kein Wasser?

Nein. Du sprühst den Reiniger direkt aufs Bike, lässt ihn kurz einwirken und wischst ihn mit einem Mikrofasertuch ab. Das spart dir den Gang zur Waschanlage und eignet sich gut für die schnelle Reinigung zwischendurch oder unterwegs nach einer Tour.

Auf welchen Oberflächen kann ich den Schnellreiniger anwenden?

Er ist für alle Motorradoberflächen geeignet – Lack, Kunststoff und Metall – und laut Hersteller auch für matte Lacke und Folien. Damit kannst du große Teile deines Bikes mit einem Produkt reinigen, statt für jede Oberfläche etwas Eigenes zu greifen.

Entfernt der S100 auch eingetrocknete Insektenreste?

Ja, die Formel löst auch hartnäckigen Schmutz und eingetrocknete Insektenreste. Bei sehr festen Resten lässt du das Produkt einfach etwas länger einwirken und arbeitest ohne Druck nach, statt zu schrubben. So bleibt die Oberfläche geschont und es entstehen keine Kratzer.

Reinigt das Produkt nur oder pflegt es auch?

Es macht beides in einem Schritt. Pflegekomponenten konservieren die Oberfläche und legen einen Schutzfilm gegen Witterungseinflüsse. Bei regelmäßiger Anwendung haftet Schmutz weniger stark, die Farbe wirkt aufgefrischt und die nächste Reinigung fällt dir leichter.

Just ask us. Daniel will help you.


So reinigst du dein Bike ohne Wasser

Sprüh den S100 Motorrad Schnellreiniger gleichmäßig auf die abgekühlte Oberfläche und lass ihn kurz einwirken, damit sich Schmutz und Insektenreste lösen. Arbeite am besten Abschnitt für Abschnitt statt das ganze Motorrad auf einmal.

Wisch die Fläche anschließend mit einem sauberen, weichen Mikrofasertuch ab. Falte das Tuch mehrfach und wechsle auf eine frische Seite, sobald sie schmutzig wird – so vermeidest du, dass Schmutzpartikel über den Lack ziehen.

Der Reiniger eignet sich für Lack, Kunststoff und Metall, auch für matte Lacke und Folien. Bei eingetrockneten Insektenresten lieber etwas länger einwirken lassen und ohne Druck nacharbeiten, statt fest zu schrubben.

Safety information for Dr. Wack "S100" "S100" Motorcycle Quick Cleaner – Detailer for Bikes

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Dr. Wack

Contact

Dr. O.K. Wack Chemie GmbH
Untere Au 9, 85107 Baar-Ebenhausen, Deutschland

+49845341995100
info@dr-wack.com

https://dr-wack.com/

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-DRW-2430
  • EAN
    4006539024308
  • Herstellernummer
    2430
  • Gewicht
    615 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Dr. Wack "S100" auf Detailing1 kaufen