Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles 1000ml

S100
$27.17
Contents: 1000mlUnit price ($27.17 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Size
2 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 8 Varianten
Dr. Wack "S100""S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles 1000 ml (Anniversary Edition 2025)
In stock (2 units)
SKU D1-DRW-2013EAN 4006539020157
$27.17
Contents: 1000mlUnit price ($27.17 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles 750ml
Low stock (6 units)
SKU D1-DRW-2015EAN 4006539020157
$27.17
Contents: 750mlUnit price ($36.23 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles 2x 750ml
In stock (3 units)
SKU D1-DRW-2015_2EAN 4006539020157
$54.33
Contents: 1500mlUnit price ($36.22 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles 3 x 750 ml
In stock (2 units)
SKU D1-DRW-2015_3EAN 4006539020157
$81.50
Contents: 2250mlUnit price ($36.22 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles 2 liters
Pre-order
SKU D1-DRW-2031EAN 4006539020317
$44.72 $44.85
Contents: 2000mlUnit price ($22.36 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles 25 liters
Pre-order
SKU D1-DRW-2032EAN 4006539020324
$460.74
Contents: 25lUnit price ($18.43 / l)
Dr. Wack "S100""S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles 100 ml
SKU D1-DRW-2003
$8.02 $8.14
Contents: 100mlUnit price ($80.20 / l)
Ausverkauft
Dr. Wack "S100""S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles 5 L
SKU D1-DRW-2030
$108.59 $108.72
Contents: 5lUnit price ($21.72 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 4006539020157  |  SKU: D1-DRW-2013

Self-drying motorcycle cleaner for gentle care

Dr. Wack's "S100" Total Cleaner Plus is an effective motorcycle cleaner with an innovative gel formula and self-drying effect — effortlessly removes even stubborn dirt and reliably protects sensitive surfaces such as matte paints or foils. Ideal for the gentle dry cleaning of your bike.

Sprüh den S100 Total Reiniger Plus großflächig auf das nasse oder trockene Motorrad, lass das Gel kurz einwirken und spül es gründlich mit Wasser ab. Dank Selbsttrocknungseffekt trocknet die Oberfläche wasserfleckenfrei ohne Abledern und ohne Nachpolieren. Die Gel-Formel haftet auch an senkrechten Stellen; die Kopfüber-Sprühfunktion erreicht schwer zugängliche Bereiche. Säurefrei und schonend zu Lack, matten Oberflächen und Folierungen. Bei starkem Schmutz lokal nacharbeiten und nicht in der pra

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

The motorcycle cleaner with self-drying effect is the Dr. Wack "S100" Total Reiniger Plus

The Dr. Wack S100 Total Reiniger Plus is a clever motorcycle cleaner with a gel formula that strips even stubborn dirt like bug splatter, oil and grease without any effort. Thanks to the new formula it dries spot-free with no need to chamois off, and it stays gentle on sensitive surfaces like uncoated powder-coat finishes. Using it is simple: spray on, let it dwell and rinse off – no buffing afterwards.

  • Self-drying, no chamois needed: Saves time and stops water spots.

  • Gentle on sensitive surfaces: Ideal for matte paint and wraps.

  • Effective cleaning: Lifts even stubborn dirt with no effort.


Effective cleaning with a clever gel formula

The gel formula of the S100 Total Reiniger Plus gives you great coverage and real cleaning power. It clings to the surface and pulls even stubborn dirt like bug splatter, oil and grease out. On top of that the cleaner is completely acid-free, so it's especially easy on your materials. Using it is simple: spray on, let it dwell and rinse off – no buffing afterwards.

Gentle care for every motorcycle surface

Glossy paint, matte finishes or wraps – the S100 Total Reiniger Plus works across the board. Thanks to the new formula it's especially gentle on sensitive surfaces and keeps water spots from forming. So your bike doesn't just come out clean – it keeps its shine and value for the long run.

Handy use with the upside-down spray head

The S100 Total Reiniger Plus now comes with a handy upside-down spray head too. That way you reach the awkward spots on your bike with no effort. So the job gets even simpler and more effective – for a bike that's clean all over.

Not sure about Dr. Wack "S100" "S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles? Get it explained:



Häufige Fragen


Muss ich das Motorrad nach dem Abspülen abledern?

Nein. Der S100 Total Reiniger Plus hat einen Selbsttrocknungseffekt und trocknet wasserfleckenfrei. Du sprühst auf, lässt einwirken und spülst ab, ohne danach abzuledern oder nachzupolieren. Das spart Zeit und verhindert Wasserflecken auf der Oberfläche.

Ist der Reiniger für matte Lacke und Folierungen geeignet?

Ja. Der Reiniger ist säurefrei und besonders materialschonend, daher kannst du ihn auf glänzendem Lack, matten Oberflächen und Folierungen einsetzen. Auch zu empfindlichen Flächen wie unbeschichteten Pulverlacken verhält er sich schonend, ohne sie anzugreifen.

Gegen welche Verschmutzungen hilft das Gel?

Die Gel-Formel haftet optimal an der Oberfläche und löst auch hartnäckige Verschmutzungen wie Insektenreste, Öl und Fett. Sie wirkt dort, wo du sie aufsprühst, und ist dabei ergiebig. Bei sehr starkem Schmutz behandelst du die Stelle einfach ein zweites Mal.

Wofür ist die Kopfüber-Sprühfunktion gut?

Mit der Kopfüber-Sprühfunktion sprühst du auch über Kopf und erreichst so schwer zugängliche Stellen am Motorrad, etwa unter Verkleidungen oder am Rahmen. Die Anwendung wird dadurch einfacher, ohne dass du die Dose umständlich drehen musst.

Just ask us. Daniel will help you.


So wendest du den S100 Total Reiniger Plus an

Sprüh das Gel gleichmäßig auf die verschmutzten Stellen deines Motorrads. Die Formel haftet dank ihrer Konsistenz auch an senkrechten Flächen und löst Insektenreste, Öl und Fett zuverlässig an. Nutze die Kopfüber-Sprühfunktion für schwer zugängliche Bereiche.

Lass den Reiniger kurz einwirken und spül ihn anschließend gründlich mit Wasser ab. Durch den Selbsttrocknungseffekt trocknet die Oberfläche ohne Wasserflecken, du musst weder abledern noch nachpolieren.

Arbeite nicht in der prallen Sonne oder auf heißen Bauteilen, damit das Produkt nicht antrocknet. Bei hartnäckigem Schmutz die Stelle ein zweites Mal behandeln. Der Reiniger ist säurefrei und damit schonend zu Lack, matten Oberflächen und Folierungen.

Safety information for Dr. Wack "S100" "S100" Total Reiniger Plus Cleaner for Motorcycles

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Warning

Harmful

Harmful

Hazard statements

Causes serious eye irritation.H319

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Dr. Wack

Contact

Dr. O.K. Wack Chemie GmbH
Untere Au 9, 85107 Baar-Ebenhausen, Deutschland

+49845341995100
info@dr-wack.com

https://dr-wack.com/

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    1000ml
  • Artikelnummer
    D1-DRW-2013
  • EAN
    4006539020157
  • Herstellernummer
    2013
  • Gewicht
    1,32 kg

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Dr. Wack "S100" auf Detailing1 kaufen