Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"D3" Tar Remover 1500ml

Decontamination
$38.51 $73.38
Contents: 1500mlUnit price ($25.67 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
2 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 3 Varianten
INNOVACAR"D3" Tar Remover 500ml
In stock (7 units)
SKU D1-INC-79293
$12.84 $25.67
Contents: 500mlUnit price ($25.68 / l)
INNOVACAR"D3" Tar Remover 3x 500ml set
In stock (2 units)
SKU D1-INC-79293_3
$38.51 $73.38
Contents: 1500mlUnit price ($25.67 / l)
INNOVACAR"D3" Tar Remover 6x 500 ml Set
In stock (1 unit)
SKU D1-INC-79293_6
$77.01 $146.75
Contents: 3000mlUnit price ($25.67 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Remove tar and asphalt from your paint

Safely and scratch-free remove tar, asphalt, and greasy residues with Innovacar D3 Tar. The solvent-free formula protects delicate surfaces and improves sealant adhesion. Simply spray, wipe – done!

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

The professional tar remover for flawless cleaning results is called Innovacar D3 Tar

The Innovacar D3 Tar is a must-have for anyone who wants to pull tar, asphalt, oil and greasy residue off vehicle surfaces fast and properly. Its innovative, solvent-free formula cuts through the muck without attacking delicate surfaces. D3 Tar leaves nothing behind and gets the panel spotless, so the sealant or coating that follows grabs far better. This tar remover goes on quick and easy – spot on for pros and car enthusiasts alike.

  • Shifts tar, asphalt and oil – takes off stubborn road grime with no scratches and no residue.
  • Gentle formula – no petroleum-based solvents, so paint, glass and delicate surfaces stay safe.
  • Better grip for protective layers – preps the surface properly for the sealant that follows.

Tar, asphalt and grease gone in no time

With Innovacar D3 Tar the fiddly business of scrubbing off baked-in grime is over. Asphalt and tar spots that settle on paint, glass and plastic come away without a fight. Thanks to its solvent-free formula the cleaner is easy on the surface and leaves no marks. Spray it on, give it a moment, then wipe off with a damp microfibre or rinse. On really stubborn spots, just go round again.

This punchy tar remover is the one to grab when you want to prep your car for a sealant or a coating. A proper clean with D3 Tar lets protective products such as paint sealants or waxes key in far better, which pays off in longer-lasting protection.


Application made easy – getting the most out of Innovacar D3 Tar

Using Innovacar D3 Tar is simple and effective. Follow these steps for a flawless result:

  1. Prep: make sure the surface is clean and dry. Don't work on hot panels and keep out of direct sunlight.
  2. Application: spray the tar remover neat, straight onto the dirty spot.
  3. Dwell time: let it work for 2-5 minutes, until you can see the grime breaking up.
  4. Cleaning: wipe the loosened dirt away with a damp microfibre or rinse the area off well with water.
  5. Repeat: on heavily soiled areas, go round again as needed.

D3 Tar shifts tar, grease and asphalt fast and safely – with no risk of scratches or damage.


Why Innovacar D3 Tar is the right call

Innovacar D3 Tar is the cleaner for professional detailers, detailing businesses and enthusiasts who want spotless results with no compromises. Unlike conventional tar removers, D3 Tar does completely without petroleum-based solvents. That means you clean your surfaces thoroughly and gently at the same time. The formula gets you a streak-free finish without any tedious polishing afterwards.

The key benefits at a glance:

  • Solvent-free – no harsh petroleum distillates.
  • Easy on paint, plastic and glass – no damage to delicate surfaces.
  • Perfect prep for coatings and sealants – boosts the grip of protective products.
  • Works all over – suits cars, motorbikes, campervans and boats.
  • Simple to use – spray, wipe, done!

D3 Tar saves you time and effort on the clean-up while laying down the ideal base for the sealant that follows. The cleaner can go on paint, glass and plastic – spot on for looking after your whole car.


Bottom line: the tar remover for pros and enthusiasts

The Innovacar D3 Tar is your go-to partner for getting tar, asphalt, grease and oil off. Its solvent-free, gentle formula cleans hard and looks after your car's surfaces at the same time. It's quick to use, so you save time and can look forward to a flawless result. Whether you're prepping for a paint sealant or doing a proper clean after a long run – D3 Tar gets you a spotless surface every time.

Not sure about INNOVACAR "D3" Tar Remover? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for INNOVACAR "D3" Tar Remover

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Hazardous to the aquatic environment

Hazardous to the aquatic environment

Hazard statements

Very toxic to aquatic life.H400

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Read carefully and follow all instructions.P103
Avoid release to the environment.P273
Collect spillage.P391
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about INNOVACAR

Innovative Reinigungstechnologien für dein Fahrzeug

Innovacar setzt auf fortschrittliche Reinigungstechnologien, darunter die weltweit einzigartige Linie von enzymatischen Reinigern. Diese Produkte nutzen Enzyme, um organische Verschmutzungen effektiv zu entfernen, ohne die Oberflächen deines Fahrzeugs zu beschädigen. Dies gewährleistet eine gründliche Reinigung und trägt zur Langlebigkeit deines Fahrzeugs bei.

Tenside pflanzlichen Ursprungs

Viele Innovacar-Reiniger arbeiten mit Tensiden pflanzlichen Ursprungs.

Hergestellt in Italien: Qualität und Tradition

Alle Reinigungsmittel von Innovacar werden direkt in Italien produziert. Dies garantiert nicht nur höchste Qualitätsstandards, sondern auch die Einhaltung traditioneller Herstellungsverfahren. Mit Innovacar entscheidest du dich für Produkte, die mit Leidenschaft und Expertise entwickelt wurden.

Contact

FRA BER S.R.L.
Corso Vercelli 57, 20144 Milano, Italien

+39 0363 905287

innovacar.it

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    3x 500ml
  • Artikelnummer
    D1-INC-79293_3
  • Gewicht
    1,5 kg

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

INNOVACAR auf Detailing1 kaufen