Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"SD1" Iron Thixo Rapid Car Shampoo (Decontaminating) 1000ml

Decontamination
$18.96 $37.92
Contents: 1000mlUnit price ($18.96 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
1 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 3 Varianten
INNOVACAR"SD1" Iron Thixo Rapid Car Shampoo (Decontaminating) 1000ml
In stock (1 unit)
SKU D1-INC-700500
$18.96 $37.92
Contents: 1000mlUnit price ($18.96 / l)
INNOVACAR"SD1" Iron Thixo Rapid Car Shampoo (Decontaminating) 2x 1000 mL
SKU D1-INC-700500_2
$37.92 $70.64
Contents: 2000mlUnit price ($18.96 / l)
Ausverkauft
INNOVACAR"SD1" Iron Thixo Rapid Car Shampoo (Decontaminating) 4x 1000 ml
SKU D1-INC-700500_4
$75.84 $141.29
Contents: 4000mlUnit price ($18.96 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Removes stubborn surface rust with thixotropic formula

Das INNOVACAR "SD1" Iron Thixo Rapid kombiniert leistungsstarke Reinigung mit einfacher Anwendung und ist ein Muss für alle, die höchste Ansprüche an die Pflege ihres Fahrzeugs stellen. Es sorgt nicht nur für eine perfekte Reinigung, sondern bereitet dein Auto optimal auf weitere Pflegeschritte vor.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

INNOVACAR "SD1" Iron Thixo Rapid — Decontaminating Car Shampoo for a Proper Deep Clean

The INNOVACAR "SD1" Iron Thixo Rapid is a one-off decontaminating car shampoo, built specifically to shift stubborn metallic residue — iron fallout, brake dust and other contaminants. Its thixotropic formula grips the surface properly, so you get the most out of its cleaning power. Thanks to that clever make-up it works just as well for your regular wash as it does for a full decontamination before polishing. It stays safe on every surface of the car, goes on easily and gets you pro-level results.

  • Effective decontamination: Pulls stubborn iron and fallout residue off thoroughly and reliably.
  • Thixotropic formula: Grips the surface for an intensive clean, with no running off.
  • Use it anywhere: Right for paint, wheels, glass and other surfaces on your car.

What makes the SD1's thixotropic formula special?

The thixotropic formula is the headline act of the INNOVACAR SD1 Iron Thixo Rapid. It means the shampoo goes on in a gel-like consistency and doesn't run straight off. It sits on the panel longer, which gets you a deeper clean and more out of the active ingredients. On vertical panels especially — the sides of the car, the wheels — that grip is a real advantage. Every application does its full job, and nothing gets wasted down the drain.

Full decontamination for a flawless finish

The INNOVACAR SD1 doesn't just lift surface dirt — it also works its way deep into the pores of the paint to dissolve hidden metallic residue. Before polishing especially, a clean surface is what decides the outcome, because everything else is built on it. Whether you're doing your own car at the weekend or you detail for a living, this shampoo is the right call to get the car ready for the next step.

Safe and effective on every surface of the car

With the SD1 Iron Thixo Rapid you can be confident that nothing sensitive takes a hit. It's equally at home on paint, plastic, glass and wheels. Quick and easy to use, so you get professional results without putting your surfaces at risk. On delicate paintwork or heavily soiled wheels is where it really shows what it can do.

Not sure about INNOVACAR "SD1" Iron Thixo Rapid Car Shampoo (Decontaminating)? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for INNOVACAR "SD1" Iron Thixo Rapid Car Shampoo (Decontaminating)

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Corrosive

Corrosive

Harmful

Harmful

Hazard statements

Harmful if swallowed or in contact with skin.H302+H312
Causes skin irritation.H315
Causes serious eye damage.H318
May cause an allergic skin reaction.H317

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about INNOVACAR

Innovative Reinigungstechnologien für dein Fahrzeug

Innovacar setzt auf fortschrittliche Reinigungstechnologien, darunter die weltweit einzigartige Linie von enzymatischen Reinigern. Diese Produkte nutzen Enzyme, um organische Verschmutzungen effektiv zu entfernen, ohne die Oberflächen deines Fahrzeugs zu beschädigen. Dies gewährleistet eine gründliche Reinigung und trägt zur Langlebigkeit deines Fahrzeugs bei.

Tenside pflanzlichen Ursprungs

Viele Innovacar-Reiniger arbeiten mit Tensiden pflanzlichen Ursprungs.

Hergestellt in Italien: Qualität und Tradition

Alle Reinigungsmittel von Innovacar werden direkt in Italien produziert. Dies garantiert nicht nur höchste Qualitätsstandards, sondern auch die Einhaltung traditioneller Herstellungsverfahren. Mit Innovacar entscheidest du dich für Produkte, die mit Leidenschaft und Expertise entwickelt wurden.

Contact

FRA BER S.R.L.
Corso Vercelli 57, 20144 Milano, Italien

+39 0363 905287

innovacar.it

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    1000ml
  • Artikelnummer
    D1-INC-700500
  • Herstellernummer
    700500
  • Gewicht
    1 kg

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

INNOVACAR auf Detailing1 kaufen