Today: One litre of Glas Star makes four litres of glass cleaner. View product

From the blog: Five reasons your windscreen streaks. Read the guide

Back in stock: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is available. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star cleans inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is being phased out, many items reduced. See the brand

Advice: Streaks despite glass cleaner? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, time for paint and glass. Paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help centre

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Allround Leather Cleaner "Alc" Vinyl, Synthetic Leather and Genuine Leather Cleaner (Marine Line) 3000ml

Nautical Line
$165.05 $182.30
Contents: 3000mlUnit price ($55.02 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
1 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 3 Varianten
Koch-ChemieAllround Leather Cleaner "Alc" Vinyl, Synthetic Leather and Genuine Leather Cleaner (Marine Line) 1000ml
Low stock (5 units)
SKU D1-KCX-522001
$56.72 $60.77
Contents: 1000mlUnit price ($56.72 / l)
Koch-ChemieAllround Leather Cleaner "Alc" Vinyl, Synthetic Leather and Genuine Leather Cleaner (Marine Line) 2x 1000 mL
In stock (2 units)
SKU D1-KCX-522001_2
$111.16 $121.54
Contents: 2000mlUnit price ($55.58 / l)
Koch-ChemieAllround Leather Cleaner "Alc" Vinyl, Synthetic Leather and Genuine Leather Cleaner (Marine Line) 3x 1000 mL
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-522001_3
$165.05 $182.30
Contents: 3000mlUnit price ($55.02 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Effektiver Reiniger für Vinyl, Kunstleder und Echtleder für Boote

Der Koch-Chemie × COLOURLOCK Allround Leather Cleaner "ALC" ist die perfekte Lösung für die gründliche und materialschonende Reinigung von Vinyl, Kunstleder und Echtleder – speziell im maritimen Bereich. Ob auf Bootspolstern, Sitzen oder sonstigen lederähnlichen Oberflächen: Mit seiner leicht alkalischen Rezeptur entfernt dieser Reiniger mühelos tiefsitzenden Schmutz, Öl, Fett und Moder, ohne dabei Rückstände oder Streifen zu hinterlassen. Gleichzeitig sorgt er für einen sichtbar farbauffrischenden Effekt, der deinen Innenraum wie neu erscheinen lässt. Ideal für alle, die auf saubere, gepflegte und professionelle Ergebnisse Wert legen.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Koch-Chemie × COLOURLOCK Allround Leather Cleaner "Alc" – Vinyl, Synthetic and Genuine Leather Cleaner (Marine Line)

The Koch-Chemie × COLOURLOCK Allround Leather Cleaner "Alc" is a hard-working cleaner for vinyl, synthetic leather and genuine leather, built specifically for life on the water. Its mildly alkaline formula cuts through ground-in dirt, oil, grease, mildew and everyday grime without leaving residue or streaks behind. It freshens up the colours and leaves treated surfaces looking clean and cared for.

  • Effective cleaning: Pulls ground-in dirt, oil, grease and mildew out without leaving residue.

  • Works on plenty: Suited to vinyl, synthetic leather and genuine leather on boats and other marine jobs.

  • Colour-reviving: Gives treated surfaces a fresh, cared-for look.


How to use the Allround Leather Cleaner "Alc" and why it works

The Allround Leather Cleaner "Alc" is a simple, effective way to clean vinyl, synthetic leather and genuine leather surfaces. It's best laid down with a foamer bottle, so it spreads evenly and you don't soak the material. Once it's on, wipe the dirt away with a damp cloth, then treat the surface with a suitable care product to make it last.

Where to use it and what it's safe on

This cleaner is built for marine use and works a treat on boat upholstery, seats and other vinyl, synthetic leather and genuine leather surfaces. Before you start, test it on a hidden spot to make sure the material can take it. Don't use it on hot surfaces and don't let it dry on.

Care products that finish the job

For full care of the cleaned surfaces, follow up with the Allround Leather Sealant from Koch-Chemie. It protects the surface against fresh dirt and wear, leaves a satin-matt finish and keeps that as-new look. Clean first, seal after — that's what keeps it clean and cared for over the long haul.

Not sure about Koch-Chemie Allround Leather Cleaner "Alc" Vinyl, Synthetic Leather and Genuine Leather Cleaner (Marine Line)? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie Allround Leather Cleaner "Alc" Vinyl, Synthetic Leather and Genuine Leather Cleaner (Marine Line)

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Material composition

Potassium Oleate (CAS 143-18-0, EC 205-590-5) — 5 – < 10 % and Detergents Regulation (EC) No 648/2004: 15 % - < 30 % anionic surfactants, < 5 % soap, perfumes


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    3x 1000 mL
  • Artikelnummer
    D1-KCX-522001_3
  • Herstellernummer
    522001
  • Gewicht
    2,87 kg

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Passend dazu im Ratgeber

View all
Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen