Today: One litre of Glas Star makes four litres of glass cleaner. View product

From the blog: Five reasons your windscreen streaks. Read the guide

Back in stock: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is available. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star cleans inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is being phased out, many items reduced. See the brand

Advice: Streaks despite glass cleaner? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, time for paint and glass. Paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help centre

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Allround Leather Sealant "Als" Vinyl, Faux-Leather & Genuine-Leather Sealant (Marine-Linie) 3000ml

Nautical Line
$176.84 $198.51
Contents: 3000mlUnit price ($58.95 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
Koch-ChemieAllround Leather Sealant "Als" Vinyl, Faux-Leather & Genuine-Leather Sealant (Marine-Linie) 1000ml
In stock (2 units)
SKU D1-KCX-523001
$60.77 $66.18
Contents: 1000mlUnit price ($60.77 / l)
Koch-ChemieAllround Leather Sealant "Als" Vinyl, Faux-Leather & Genuine-Leather Sealant (Marine-Linie) 2x 1000 mL
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-523001_2
$119.10 $132.34
Contents: 2000mlUnit price ($59.55 / l)
Koch-ChemieAllround Leather Sealant "Als" Vinyl, Faux-Leather & Genuine-Leather Sealant (Marine-Linie) 3x 1000 mL
SKU D1-KCX-523001_3
$176.84 $198.51
Contents: 3000mlUnit price ($58.95 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Reliable Protection for Vinyl and Leather Surfaces for Boats

The Koch-Chemie × COLOURLOCK Allround Leather Sealant "Als" is a high-quality sealant for vinyl, synthetic leather, and semi-matte smooth leather, specially developed for marine applications such as boat upholstery. The sealant forms a thin but effective protective film that protects the surface from dirt and wear, while leaving a semi-matte finish. This keeps the treated surface looking new and pleasant to the touch. Whether in a boat or indoors – with this product, you ensure long-lasting surface protection with professional results.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Koch-Chemie × COLOURLOCK Allround Leather Sealant "Als" – vinyl, faux-leather & genuine-leather sealant for marine use

The Koch-Chemie × COLOURLOCK Allround Leather Sealant "Als" is the answer if you want to properly protect vinyl, faux leather or satin-matt, surface-dyed smooth leather. It earns its keep on the water, where materials take a real beating, giving you reliable protection against dirt and wear. The thin protective film keeps the surface intact and leaves it with a like-new, satin-matt finish. Whether it's boat upholstery or furniture, the look and feel of your surfaces stays put.

  • Versatile protection: Works on vinyl, faux leather and satin-matt smooth leather – made for boats and furniture.

  • Satin-matt finish: Brings the surface back to a like-new look, no gloss.

  • Easy to use: Goes on and maintains easily – for results that last.


Solid protection for marine use

On the water, materials like vinyl and faux leather cop constant moisture, UV and mechanical rub. The Allround Leather Sealant "Als" was built to stand up to exactly that. By laying down a thin protective film, it shields the surface from dirt and wear. The satin-matt finish keeps things looking sharp and close to original.

How to use it for the best results

For the best result, clean the surface thoroughly first – for example with the Allround Leather Cleaner. Once it's dry, lay the sealant down thinly with a sponge. Wipe off any excess with a soft viscose cloth. Then buff the surface with the cloth and let it dry fully. For surfaces that get hammered, treat them every 3 months; for normal use, every 6 to 12 months.

Plenty of uses

Whether it's boat upholstery, furniture or other suitable surfaces, the Allround Leather Sealant "Als" gives you reliable protection and keeps the material in good shape. It's not for textile materials, though. Thanks to its special formula, the natural feel of the surface stays intact while you still get solid protection.

Not sure about Koch-Chemie Allround Leather Sealant "Als" Vinyl, Faux-Leather & Genuine-Leather Sealant (Marine-Linie)? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie Allround Leather Sealant "Als" Vinyl, Faux-Leather & Genuine-Leather Sealant (Marine-Linie)

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Material composition

1,2-Benzisothiazol-3(2H)-on (CAS 2634-33-5, EG 220-120-9) — < 0,05 % and Detergenzien-VO 648/2004: Konservierungsmittel (Phenoxyethanol, Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Methylchloroisothiazolinone/methylisothiazolinone)

Precautionary statements

Keep out of reach of children.P102
Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray.P261
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P302+P352
If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.P333+P313
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501

Supplemental hazard information (EUH)

Contains 1,2-benzisothiazol-3(2H)-one. May produce an allergic reaction.EUH208

This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    3x 1000 mL
  • Artikelnummer
    D1-KCX-523001_3
  • Herstellernummer
    523001
  • Gewicht
    2,87 kg

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Leder

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen