Today: One litre of Glas Star makes four litres of glass cleaner. View product

From the blog: Five reasons your windscreen streaks. Read the guide

Back in stock: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is available. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star cleans inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is being phased out, many items reduced. See the brand

Advice: Streaks despite glass cleaner? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, time for paint and glass. Paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help centre

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Gelcoat Heavy Cut "Gh8.01" Heavy-Cut Compound for Gelcoat and Boat Paint (Marine Line) 2000ml

Nautical Line
$176.29 $199.87
Contents: 2000mlUnit price ($88.15 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
Koch-ChemieGelcoat Heavy Cut "Gh8.01" Heavy-Cut Compound for Gelcoat and Boat Paint (Marine Line) 1000ml
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-510001
$89.94 $99.94
Contents: 1000mlUnit price ($89.94 / l)
Koch-ChemieGelcoat Heavy Cut "Gh8.01" Heavy-Cut Compound for Gelcoat and Boat Paint (Marine Line) 2x 1000 mL
SKU D1-KCX-510001_2
$176.29 $199.87
Contents: 2000mlUnit price ($88.15 / l)
Ausverkauft
Koch-ChemieGelcoat Heavy Cut "Gh8.01" Heavy-Cut Compound for Gelcoat and Boat Paint (Marine Line) 3x 1000 mL
SKU D1-KCX-510001_3
$261.73 $299.81
Contents: 3000mlUnit price ($87.24 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Effectively removes deep scratches & hazing from heavy weathering

Koch-Chemie Gelcoat Heavy Cut "Gh8.01" is a powerful abrasive polish for heavily weathered gelcoats and boat paints. It reliably removes deep scratches, dulling, and scuff marks, and delivers impressive shine even on dark surfaces, right from the first polishing step. Silicone oil-free, low-dust, and easy to apply – ideal for professional results.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Heavy-cut compound for gelcoat and boat paint Koch-Chemie Gelcoat Heavy Cut "Gh8.01"

Koch-Chemie Gelcoat Heavy Cut "Gh8.01" is what you reach for on badly weathered gelcoat and boat paint. This heavy cut pulls out deep scratches, chalky oxidation and scuff marks — the kind fenders leave behind — and lays down serious gloss in the very first pass, even on dark surfaces. It's silicone-oil-free, so you can keep working it for ages without it burning in, and it stays low on dust and sling. Easy to work, it runs on both rotary and dual-action machines.

  • Heavy cutting power: Reliably takes out deep scratches and heavy weathering.

  • Instant gloss: Lays down a glossy finish in the first pass, even on dark colours.

  • Easy to work: Spreads with no fuss, runs low on dust and is free of silicone oils.


Real fix for badly weathered surfaces

Gelcoat Heavy Cut "Gh8.01" was built for what marine work throws at you. With its heavy cut it clears out deep scratches, chalky oxidation and scuff marks left by the weather or by mechanical knocks. It's a cracking first step in a multi-stage polish, getting the surface ready for the finer cuts that follow.

Spot-on results on dark gelcoat and paint

Dark gelcoat and paint are always the tricky ones — they show every hologram and polish mark. Gelcoat Heavy Cut "Gh8.01" handles them without breaking a sweat. Right on the first pass you get an even, deep gloss that brings the original colour back to life. When you want to refine it further, follow up with a finer polish like Gelcoat Fine Cut "Gf6.01" or Gelcoat Micro Cut "Gm3.01".

Easy to handle, results that look pro

You can run Gelcoat Heavy Cut "Gh8.01" on both rotary and dual-action machines. For best results, drop five pea-sized blobs onto a suitable pad (e.g. Heavy Cut Pad, Lambswool Pad short or Twisted Wool Pad) and spread it out evenly in a crosshatch at low speed first. Then work it out with a rotary at no more than 1000 rpm, or a dual-action on its top setting. Polish residue wipes off easily with a microfibre cloth. For lasting protection and a proper seal afterwards, reach for something like Gelcoat Finish "Gp1.01", Marine Protective Sealant or Ceramic Boat Hull.

Not sure about Koch-Chemie Gelcoat Heavy Cut "Gh8.01" Heavy-Cut Compound for Gelcoat and Boat Paint (Marine Line)? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie Gelcoat Heavy Cut "Gh8.01" Heavy-Cut Compound for Gelcoat and Boat Paint (Marine Line)

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Material composition

White mineral oil (Natural oil) (CAS 8042-47-5, EC 232-455-8) — 10 – < 20 % and Hydrocarbons, C10-C13, n-alkanes, isoalkanes, cyclics, <2% aromatics (CAS 64742-48-9, EC 918-481-9) — 10 – < 20 %

Supplemental hazard information (EUH)

Safety data sheet available on request.EUH210

VOC content

11.5 % — proportion of volatile organic compounds.


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    2x 1000 mL
  • Artikelnummer
    D1-KCX-510001_2
  • Herstellernummer
    510001
  • Gewicht
    2,22 kg

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen