Today: One litre of Glas Star makes four litres of glass cleaner. View product

From the blog: Five reasons your windscreen streaks. Read the guide

Back in stock: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is available. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star cleans inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is being phased out, many items reduced. See the brand

Advice: Streaks despite glass cleaner? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, time for paint and glass. Paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help centre

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

NanoCrystal Polish "Ncp" Foam Gloss Polish C 11kg

Pre-order — Delivery time 7-10 days
$150.78
Contents: 11kgUnit price ($13.71 / kg)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents

Koch-Chemie NanoCrystal Polish "Ncp" Foam Gloss Polish C - 10kg is on backorder. As soon as everything in your order is back in stock, we ship it all in one go — delivery time follows whichever item takes longest.

Pre-order — Delivery time 7-10 days
Schnellbestellung 3 Varianten
Koch-ChemieNanoCrystal Polish "Ncp" Foam Gloss Polish C 10kg
Pre-order
SKU D1-KCX-241010EAN 4260188687813
$150.78
Contents: 11kgUnit price ($13.71 / kg)
Koch-ChemieNanoCrystal Polish "Ncp" Foam Gloss Polish C 21kg
Pre-order
SKU D1-KCX-241021EAN 4260188689909
$276.65 $298.86
Contents: 21kgUnit price ($13.17 / kg)
Koch-ChemieNanoCrystal Polish "Ncp" Foam Gloss Polish C 210kg
Pre-order
SKU D1-KCX-241210EAN 4260188684584
$2,949.64
Contents: 210kgUnit price ($14.05 / kg)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 4260188687813  |  SKU: D1-KCX-241010

High-gloss polish for brilliant paint protection and deep shine

Die Koch-Chemie NanoCrystal Polish "Ncp" ist eine innovative Schaumglanzpolitur für die maschinelle Fahrzeugpflege. Sie sorgt für einen intensiven Tiefenglanz, bietet langanhaltenden Schutz für Lack, Gummi und Kunststoff und erleichtert die Trocknung durch ihr perfektes Oberflächenfinish. Besonders geeignet für biologische Wasseraufbereitungsanlagen und enthält keine Mineralölkohlenwasserstoffe.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Koch-Chemie NanoCrystal Polish "Ncp" — Foam Gloss Polish C

The Koch-Chemie NanoCrystal Polish "Ncp" is a state-of-the-art foam gloss polish built on an innovative micro-emulsion. It’s made for machine car care, and its rich foam gives you a wash result the customer can see straight away. Its high-grade, hydrophilic reactive and care components lay down a brilliant deep gloss on the paint while giving lasting protection to paint, rubber and plastic against harsh weather and grime. It also works a treat on convertible tops. Thanks to the special formula, the polish helps the wash media clean themselves and plays nicely with biological process-water treatment systems.

  • Brilliant deep gloss: Leaves the paint with a lasting, intense shine.
  • Efficient drying: The foam collapses on its own and preps the surface perfectly for drying.
  • All-round protection: Shields paint, rubber and plastic surfaces from harmful weather and dirt.

Foam gloss polish for the perfect finish

The NanoCrystal Polish Ncp gives an outstanding wash experience thanks to its clever foam — something the customer notices right away. The special micro-emulsion spreads the product evenly and gently across the vehicle, so the paint gets the best care and protection. The hydrophilic components inside pull off deep care and a brilliant shine that really stands out.

A fit for all kinds of setups

Whether it’s gantry car washes or tunnel washes, this foam gloss polish is a versatile pick. You run it neat with a dosing pump or mixed up to 1:4. Recommended use is 10-20 ml per vehicle, so it goes a long way. On top of that, its VDA conformity (class A) means it hits the highest standards and covers plenty of uses.

Protection for paint, rubber and plastic

The polish looks after more than just the paint — it also shields the car’s rubber and plastic parts from harsh weather like dirt, UV and moisture. It also helps the wash media clean themselves, which cuts down the upkeep over time. Best of all: the product contains no mineral oil hydrocarbons, so it’s fine for biological water treatment systems too.

Not sure about Koch-Chemie NanoCrystal Polish "Ncp" Foam Gloss Polish C? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie NanoCrystal Polish "Ncp" Foam Gloss Polish C

For business customers only

This product, marked “For business customers only”, is not packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. It may only be purchased by business buyers and is approved for professional users only. Please enter your VAT identification number in the cart. On request, we will tell you whether, and in which pack sizes, the product is approved for private customers.


Material composition

Amides, C12-18 (even-numbered), N-[3-(dimethylamino)propyl], N'-oxides (CAS 1471314-81-4, EC 939-581-9) — 10 – < 25 %, Phenolpolyethoxylate (CAS 9004-78-8, EC 500-013-6) — 5 – < 10 %, Citric acid monohydrate (CAS 5949-29-1, EC 201-069-1) — 5 – < 10 %, 1-Propanaminium, 2-hydroxy-N-(2-hydroxypropyl)-N,N-dimethyl-, diesters with vegetable-oil fatty acids, C18-unsatd., Me sulfates (salts) (EC 939-685-4) — 1 – < 5 %, Amines, tallow alkyl, ethoxylated (CAS 61791-26-2) — 1 – < 2.5 %, and Detergents Regulation (EC) No 648/2004: 15 % or over but less than 30 % non-ionic surfactants, less than 5 % cationic surfactants, perfumes, BENZYL SALICYLATE, HEXYL CINNAMAL, LINALOOL, EUGENOL, COUMARIN


Danger

Corrosive

Corrosive

Hazard statements

Causes skin irritation.H315
Causes serious eye damage.H318
Harmful to aquatic life with long lasting effects.H412

Precautionary statements

Avoid release to the environment.P273
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310


VOC content

< 0.3 % — proportion of volatile organic compounds.


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    11kg
  • Artikelnummer
    D1-KCX-241010
  • EAN
    4260188687813
  • Herstellernummer
    241010
  • Gewicht
    11,53 kg

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen