Today: One litre of Glas Star makes four litres of glass cleaner. View product

From the blog: Five reasons your windscreen streaks. Read the guide

Back in stock: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is available. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star cleans inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is being phased out, many items reduced. See the brand

Advice: Streaks despite glass cleaner? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, time for paint and glass. Paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help centre

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

No Yellow Cleaner "Nyc" Yellowing Special Cleaner (Marine Line) 10l

Nautical Line
Pre-order — Delivery time 7-10 days
$350.08 $388.99
Contents: 10lUnit price ($35.01 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents

Koch-Chemie No Yellow Cleaner "Nyc" Yellowing Special Cleaner (Marine Line) - 10 liters is on backorder. As soon as everything in your order is back in stock, we ship it all in one go — delivery time follows whichever item takes longest.

Pre-order — Delivery time 7-10 days
Schnellbestellung 4 Varianten
Koch-ChemieNo Yellow Cleaner "Nyc" Yellowing Special Cleaner (Marine Line) 1000ml
In stock (3 units)
SKU D1-KCX-516001
$43.75 $48.61
Contents: 1000mlUnit price ($43.75 / l)
Koch-ChemieNo Yellow Cleaner "Nyc" Yellowing Special Cleaner (Marine Line) 2x 1000 mL
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-516001_2
$85.74 $97.22
Contents: 2000mlUnit price ($42.87 / l)
Koch-ChemieNo Yellow Cleaner "Nyc" Yellowing Special Cleaner (Marine Line) 3x 1000 mL
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-516001_3
$127.30 $145.84
Contents: 3000mlUnit price ($42.43 / l)
Koch-ChemieNo Yellow Cleaner "Nyc" Yellowing Special Cleaner (Marine Line) 10 liters
Pre-order
SKU D1-KCX-516010
$350.08 $388.99
Contents: 10lUnit price ($35.01 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Special cleaner for yellowing and algae on boats

Der Koch-Chemie No Yellow Cleaner „Nyc“ ist ein säurefreier, materialschonender Spezialreiniger zur sofortigen Entfernung von Vergilbungen und gelblichem Algenbefall auf Gelcoat, Kunststoff und Lack. Die Anwendung mit einer Vorwaschbürste in Bereichen wie Vorschiff, Wasserpass oder Auspuff bringt schnelle Ergebnisse ohne Einwirkzeit. Dank seines neutralen pH-Werts ist der Reiniger besonders schonend zu empfindlichen Oberflächen wie Aluminium oder Edelstahl, entfernt dabei aber zuverlässig auch Rost, Ruß und Ablagerungen im Auspuffbereich.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

The special cleaner against yellowing and algae build-up is called Koch-Chemie No Yellow Cleaner „Nyc"

The Koch-Chemie No Yellow Cleaner „Nyc“ is a highly effective, dilutable cleaner from the Marine range, built specifically to pull yellowing and yellowish algae build-up off gelcoat, plastic and paint surfaces. Thanks to its neutral formula (pH 7.5) it won't attack sensitive materials like stainless steel, aluminium or plastic. Using it is simple and quick: lay it on with a pre-wash brush and the cleaner goes to work straight away – no waiting around. Ideal for areas like the bow, waterline, transom or exhaust zone, it reliably clears algae, rust, soot and the deposits that build up around the exhaust.

  • Effective cleaning: Effortlessly removes yellowing and yellowish algae build-up across different surfaces.

  • Gentle on materials: A neutral pH keeps sensitive materials safe from damage.

  • Quick to use: Instant action with no dwell time saves you time and effort.


Effective removal of yellowing and algae build-up

The Koch-Chemie No Yellow Cleaner „Nyc“ is formulated to clear stubborn yellowing and yellowish algae build-up off gelcoat, plastic and paint surfaces. Worked in with a pre-wash brush on the bow, along the waterline, the transom or the exhaust zone, it works straight away, with no dwell time needed. That makes the cleaner genuinely efficient and a real time-saver.

A gentle formula for sensitive materials

With a neutral pH of 7.5, the No Yellow Cleaner „Nyc“ is especially gentle on materials. It won't attack sensitive materials like stainless steel, aluminium or plastic, which makes it ideal for boats and other vehicles. The formula lets you work safely without damaging the surfaces.

Versatile uses

The No Yellow Cleaner „Nyc“ is versatile and works brilliantly across areas like the bow, waterline, transom or exhaust zone. You can use it neat or dilute it 1:4 with water. After use, rinse the area down thoroughly with water or a neutral shampoo to clear any residue. For lasting care, it pays to protect the gelcoat with polish and a sealant after cleaning, so the yellowing doesn't come back.

Not sure about Koch-Chemie No Yellow Cleaner "Nyc" Yellowing Special Cleaner (Marine Line)? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie No Yellow Cleaner "Nyc" Yellowing Special Cleaner (Marine Line)

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Material composition

Ammonium mercaptoacetate (CAS 5421-46-5, EC 226-540-9) — 10 – < 25 %, Alcohols, C12-14, ethoxylated, sulfates, sodium salts (CAS 68891-38-3, EC 500-234-8) — 1 – < 5 %, D-Glucopyranose, oligomer, decyl octyl glycoside (CAS 68515-73-1, EC 500-220-1) — 1 – < 3 %, Citronellol (CAS 106-22-9, EC 203-375-0) — 0.1 – < 1 %, alpha-hexylcinnamaldehyde (CAS 101-86-0, EC 202-983-3) — 0.01 – < 0.1 %, Bronopol (CAS 52-51-7, EC 200-143-0) — < 0.1 %, and Detergents Regulation (EC) No 648/2004: 5 % or over but less than 15 % anionic surfactants, less than 5 % non-ionic surfactants, perfumes, CITRONELLOL, HEXYL CINNAMAL, LIMONENE, 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL


Danger

Corrosive

Corrosive

Harmful

Harmful

Hazard statements

Harmful if swallowed.H302
Causes serious eye damage.H318
May cause an allergic skin reaction.H317

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray.P261
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


VOC content

< 1 % — proportion of volatile organic compounds.


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    10 liters
  • Artikelnummer
    D1-KCX-516010
  • Herstellernummer
    516010
  • Gewicht
    10,44 kg

Kennnummern und Transport

  • UN-Nummer
    UN1760
  • ADR-Klasse
    8
  • ADR-Verpackungsgruppe
    III

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen