Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Spray Sealant "S0.02" Spray Sealant 500ml

$41.45 $44.86
Contents: 500mlUnit price ($82.90 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
6 in stock

— Hurry up while stocks last, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 4 Varianten
Koch-ChemieSpray Sealant "S0.02" Spray Sealant 500 ml
Low stock (6 units)
SKU D1-KCX-427500EAN 4260188688261
$41.45 $44.86
Contents: 500mlUnit price ($82.90 / l)
Koch-ChemieSpray Sealant "S0.02" Spray Sealant 2x 500ml
In stock (3 units)
SKU D1-KCX-427500_2EAN 4260188688261
$81.24 $89.70
Contents: 1000mlUnit price ($81.24 / l)
Koch-ChemieSpray Sealant "S0.02" Spray Sealant 3x 500ml
In stock (2 units)
SKU D1-KCX-427500_3EAN 4260188688261
$120.64 $134.56
Contents: 1500mlUnit price ($80.43 / l)
Koch-ChemieSpray Sealant "S0.02" Spray Sealant 5 liters
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-427005
$151.58 $163.14
Contents: 5lUnit price ($30.32 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 4260188688261  |  SKU: D1-KCX-427500

Spray sealant for glossy paintwork and perfect protection

The Koch-Chemie Spray Sealant S0.02 is a quick and easy-to-apply spray sealant that provides painted surfaces with high-gloss, hydrophobic protection. It ensures visible color intensification and a long-lasting beading effect (water beading) that protects the paint from dirt and water, while maintaining its shine for a long time. Perfect for anyone who wants to give their vehicle professional protection with minimal effort.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Koch-Chemie Spray Sealant S0.02 — Spray Sealant

The Koch-Chemie Spray Sealant S0.02 is an efficient spray sealant built for painted surfaces, so you get a high-gloss, hydrophobic layer of protection down fast and without the fuss. It leaves a silky surface feel and visibly deepens the colour, giving your car that rich, freshly-done look. And it's not just about looks — you get cracking beading too, which keeps the paint protected and makes the next wash a lot easier.

  • Quick to apply: just mist it on and you're at a smooth, glossy finish with barely any effort.
  • Real colour depth: the paint picks up an intense colour pop that lifts the whole look of the car.
  • Hydrophobic protection: the strong beading keeps dirt and water off the paint.

A glossy, hydrophobic layer for your car

The Koch-Chemie Spray Sealant S0.02 wins you over with how quickly it lays down a protective layer that pushes water and dirt away. Thanks to those hydrophobic properties the paint stays clean longer, because water and dirt just won't grab onto the surface. What you're left with is a gloss that lasts and cuts down on how often you have to fuss over the car.

Easy to use, big payoff

This spray sealant isn't only for the pros — any car-care enthusiast can lay it down without a second thought. You simply mist it on and spread it out, which makes it a go-to for a fast paint seal. And you still get the benefits of a proper sealant, with none of the heavy prep work.

Lasting protection against the elements

Thanks to its quality sealant components, the Koch-Chemie Spray Sealant S0.02 gives you more than a quick shine — it protects the paint over the long haul too. With that lasting beading, your car stays glossy and clean longer, since dirt and water can barely hold on.

Not sure about Koch-Chemie Spray Sealant "S0.02" Spray Sealant? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie Spray Sealant "S0.02" Spray Sealant

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Material composition

2-butoxyethanol (CAS 111-76-2, EC 203-905-0) — 5 – < 10 % and Dimethyl siloxane, (ethanediamino-2-methylpropyl)methoxymethylsilyl)oxy- and C13-15-alkoxy-term. (CAS 188627-10-3, EC 606-148-8) — 1 – < 2.5 %

Supplemental hazard information (EUH)

Safety data sheet available on request.EUH210

VOC content

7.08 % — proportion of volatile organic compounds.


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-KCX-427500
  • EAN
    4260188688261
  • Herstellernummer
    427500
  • Gewicht
    575 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Passend dazu im Ratgeber

View all
Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen