Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Super Foam "Sf" Cleaning Foam 11kg

$103.33
Contents: 11kgUnit price ($9.39 / kg)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
1 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 3 Varianten
Koch-ChemieSuper Foam "Sf" Cleaning Foam 11kg
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-318011
$103.33
Contents: 11kgUnit price ($9.39 / kg)
Koch-ChemieSuper Foam "Sf" Cleaning Foam 22kg
Pre-order
SKU D1-KCX-318022
$184.23 $199.87
Contents: 22kgUnit price ($8.37 / kg)
Koch-ChemieSuper Foam "Sf" Cleaning Foam 210kg
Pre-order
SKU D1-KCX-318210
$1,871.02
Contents: 210kgUnit price ($8.91 / kg)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Intensive Cleansing Foam

Der Koch-Chemie Super Foam "Sf" ist ein stark schäumender, alkalischer Reinigungsschaum mit intensivem Fruchtaroma, ideal für SB-Plätze und Schaumkanonen. Er sorgt für ein einzigartiges Schaumerlebnis, löst Schmutz effektiv an und lässt sich leicht abspülen, für eine schonende und gründliche Fahrzeugreinigung.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Koch-Chemie Super Foam "Sf" — Cleaning Foam: A Thick Foam Bath for a Proper Touchless Wash

Meet the Koch-Chemie Super Foam "Sf", an extreme-foaming, alkaline active foam with a punchy fruity scent. It's built for self-service bays and foam cannons, and it lays down a dense, clingy blanket that doesn't just look great on the car — it scents the whole wash spot too. The alkaline pH and the active ingredients grab the dirt, wrap it up, and let it rinse off clean. A paint-friendly way to pre-wash before you ever touch the panel with a mitt.

  • Thick foam: A proper foam blanket that clings longer and pulls more cleaning out of every pass.
  • Easy to use: Made for self-service bays and foam cannons — goes on easy, rinses off easy.
  • Great scent: The fruity smell turns the whole wash spot into a nicer place to work.

A Thick Cleaning Foam That Actually Earns Its Keep

What sets the Koch-Chemie Super Foam "Sf" apart is how much foam it throws. It clings to the bodywork long enough to soften the dirt properly, so the pressure washer does the rest without you dragging grit across the paint. The dense blanket gives you a thorough clean and turns every wash into the kind of job you actually look forward to.

Simple to Use on Self-Service Bays and Foam Cannons

With the Super Foam "Sf", washing the car is dead easy. Lay it down with a foam cannon or at a self-service bay — either way it goes on without fuss. It foams so well that a little goes a long way, which keeps the cost-per-wash low. The VDA Class A approval means it's gentle, with a dwell time of 5 minutes max and a working dilution of 1:50.

A Fresh Scent for a Nicer Wash

Beyond the cleaning power, the Super Foam "Sf" wins you over with its strong, fruity smell. It hangs in the air long after, so the whole area smells good while you work. That turns the wash from a chore into something close to a treat — a fresh scent that lifts the mood of the entire bay.

Not sure about Koch-Chemie Super Foam "Sf" Cleaning Foam? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie Super Foam "Sf" Cleaning Foam

For business customers only

This product, marked “For business customers only”, is not packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. It may only be purchased by business buyers and is approved for professional users only. Please enter your VAT identification number in the cart. On request, we will tell you whether, and in which pack sizes, the product is approved for private customers.


Material composition

Sulfuric acid, mono-C12-14-alkyl esters, sodium salts (CAS 85586-07-8, EC 287-809-4) — 1 – < 10 %, D-Glucopyranose, oligomer, decyl octyl glycoside (CAS 68515-73-1, EC 500-220-1) — 1 – < 5 %, Alcohols, C12-14, ethoxylated, sulfates, sodium salts (CAS 68891-38-3, EC 500-234-8) — 1 – < 5 %, Sodium p-cumenesulphonate (CAS 15763-76-5, EC 239-854-6) — 1 – < 5 %, 3,7-dimethyloctan-3-ol (CAS 78-69-3, EC 201-133-9) — 0.1 – < 1 %, Dipentene (CAS 138-86-3, EC 205-341-0) — 0.1 – < 1 %, [1.alpha.(E),2.beta.]-1-(2,6,6-trimethylcyclohex-3-en-1-yl)but-2-en-1-one (CAS 71048-82-3, EC 275-156-8) — 0.01 – < 0.1 %, and Detergents Regulation (EC) No 648/2004: 5 % or over but less than 15 % anionic surfactants, less than 5 % non-ionic surfactants, perfumes, LIMONENE, LINALOOL, BENZYL SALICYLATE, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, HEXYL CINNAMAL, DIMETHYL PHENETHYL ACETATE, COUMARIN, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, AMYL CINNAMAL, CITRONELLOL, BENZALDEHYDE, 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL


Danger

Corrosive

Corrosive

Hazard statements

Causes serious eye damage.H318
Harmful to aquatic life with long lasting effects.H412

Precautionary statements

Avoid release to the environment.P273
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310

Supplemental hazard information (EUH)

Contains epoxy constituents. May produce an allergic reaction.EUH205
Contains 3,7-dimethyloctan-3-ol, Dipentene, [1.alpha.(E),2.beta.]-1-(2,6,6-trimethylcyclohex-3-en-1-yl)but-2-en-1-one. May produce an allergic reaction.EUH208

VOC content

0.2 % — proportion of volatile organic compounds.


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    11kg
  • Artikelnummer
    D1-KCX-318011
  • Herstellernummer
    318011
  • Gewicht
    11,51 kg

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen