Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"D-A" Fine (9.DAFINE) Polish 5l

$292.33
Contents: 5lUnit price ($58.47 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
Rupes"D-A" Fine (9.DAFINE) Polish 250ml
SKU D1-RUP-9DAFINE250EAN 8058341049297
$22.42
Contents: 250mlUnit price ($89.68 / l)
Ausverkauft
Rupes"D-A" Fine (9.DAFINE) Polish 1000ml
SKU D1-RUP-9DAFINEEAN 8058341049280
$65.26
Contents: 1000mlUnit price ($65.26 / l)
Ausverkauft
Rupes"D-A" Fine (9.DAFINE) Polish 5 liters
SKU D1-RUP-9DAFINE5LEAN 8059519680755
$292.33
Contents: 5lUnit price ($58.47 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8059519680755  |  SKU: D1-RUP-9DAFINE5L

Fine polish for brilliant results

Rupes D-A Fine Polish combines effective defect removal with a high-gloss finish. Easy to apply and remove, ideal for light polishing needs.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

The finest polish for flawless results is RUPES D-A Fine Polish

Rupes D-A Fine pairs serious cut with a stunning finish. Rupes developed this in-house formula for dual action machines, both long-throw random orbitals and forced rotation polishers. Colour-matched to the yellow foam, wool and microfibre pads from Rupes, D-A Fine pulls out defects, leaves an incredibly high surface quality and wipes off with barely any effort for a great feel at the machine. D-A Fine is the perfect second polishing step after D-A Coarse on almost any painted, gelcoat or clear-coated finish, or a standalone answer when the paint only needs a light polish.

  • Serious cut compared to most “fine” polishes
  • New micro-abrasive technology and proprietary blend sharpen the finishing ability
  • Easy wipe-off, so you get fewer towel marks on soft paint or delicate surfaces

Cut that punches above its weight

Rupes D-A Fine Polish stands out for how much it cuts. Even though it's classed as a fine polish, it clears defects properly and leaves a glossy surface behind. That comes down to the new micro-abrasive technology and the special blend cooked up in the Rupes labs. That makes it ideal after a coarse polish like D-A Coarse, or on its own for lighter polishing work.

Easy to apply, easy to wipe off

Laying down Rupes D-A Fine couldn't be simpler, especially when you run it with the colour-matched pads from Rupes. Wiping it off is effortless and leaves no ugly towel marks behind, even on delicate paint. That saves you time and hassle and gets you a spot-on finish with no extra rework.

Versatile and adaptable

Whether you use it as a second polishing step or as a standalone polish, Rupes D-A Fine proves seriously versatile. It's ideal for a whole range of surfaces like paint, gelcoat and other clear-coated finishes. The way it both clears defects and leaves a flawless finish makes it a must-have in any polishing arsenal.

Not sure about Rupes "D-A" Fine (9.DAFINE) Polish? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Rupes "D-A" Fine (9.DAFINE) Polish

Hazard statements

Harmful to aquatic life with long lasting effects.H412

Precautionary statements

Avoid release to the environment.P273
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about

Contact



Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    5 liters
  • Artikelnummer
    D1-RUP-9DAFINE5L
  • EAN
    8059519680755
  • Herstellernummer
    9DAFINE5L
  • Gewicht
    250 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Rupes auf Detailing1 kaufen