Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"UltraCUT" Extreme Cut Compound 250g

$25.71
Contents: 250gUnit price ($102.84 / kg)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
CarPro"UltraCUT" Extreme Cut Compound 250g
SKU D1-CRP-9297EAN 8809397815202
$25.71
Contents: 250gUnit price ($102.84 / kg)
Ausverkauft
CarPro"UltraCUT" Extreme Cut Compound 500 g
SKU D1-CRP-9298EAN 8809397815219
$43.38
Contents: 500gUnit price ($86.76 / kg)
Ausverkauft
CarPro"UltraCUT" Extreme Cut Compound 1 kg
SKU D1-CRP-14529
$69.21
Contents: 1kgUnit price ($69.21 / kg)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8809397815202  |  SKU: D1-CRP-9297

Ultimate abrasive polish for perfect results

Discover CarPro UltraCUT Compound. Versatile, minimal dust, maximum shine. Perfect for all paint types.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

CarPro UltraCUT Extreme Cut Compound

The CarPro UltraCUT Extreme Cut Compound is one of the most versatile cutting compounds going, built to pull out every kind of defect. Pick the right pad, dial in your hand speed, and you tune the cut to whatever the panel needs.

  • Works on anything: handles all paint types and defects, from heavy scratches to delicate, soft clears.
  • Barely any dust: the fully breaking-down abrasives keep the application dust-free.
  • Easy to run: pairs with a range of pads so you can chase a flawless finish.

A cut you tune to any paint

What makes the CarPro UltraCUT Extreme Cut Compound stand out is how far it bends to the job. The pad does the talking: hard wool or microfibre cutting pads tear through heavy defects fast, while soft foam pads leave you a hologram-free finish. That makes UltraCUT the go-to for any correction work, whatever the clear coat.

Minimal dust, simple to work

Thanks to abrasives that break down completely as you work, the CarPro UltraCUT throws almost no dust and buffs off easily. It was built for rotaries, but it runs just as well on a dual-action machine. That keeps the job clean and gives you a professional result without extra steps.

A flawless finish without the fuss

With the CarPro UltraCUT Extreme Cut Compound you get to a flawless finish without breaking a sweat. It clears heavy defects down to a P1200 sanding mark and still leaves you a near hologram-free result. That saves you time and product, since you need fewer steps to get there. The real party trick is how gently it treats even the softest clears, with no trade-off on cutting power.

Not sure about CarPro "UltraCUT" Extreme Cut Compound? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for CarPro "UltraCUT" Extreme Cut Compound

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.

Health hazard

Health hazard

Hazard statements

May be fatal if swallowed and enters airways.H304

Precautionary statements

IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor. Do NOT induce vomiting.P301+P310+P331
Store locked up.P405
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about CarPro

Contact

CARPRO Global LTD.


Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    250g
  • Artikelnummer
    D1-CRP-9297
  • EAN
    8809397815202
  • Gewicht
    280 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

CarPro CarPro auf Detailing1 kaufen