Today: One litre of Glas Star makes four litres of glass cleaner. View product

From the blog: Five reasons your windscreen streaks. Read the guide

Back in stock: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is available. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star cleans inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is being phased out, many items reduced. See the brand

Advice: Streaks despite glass cleaner? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, time for paint and glass. Paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help centre

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

"ShineSpeedPolish" Finishing Polish (High Gloss) 500ml

Private Customer Product Range
$21.87 $22.22
Contents: 500mlUnit price ($43.74 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 4 Varianten
Koch-Chemie"ShineSpeedPolish" Finishing Polish (High Gloss) 500 ml
SKU D1-KCX-77711500EAN 4260188680104
$21.87 $22.22
Contents: 500mlUnit price ($43.74 / l)
Ausverkauft
Koch-Chemie"ShineSpeedPolish" Finishing Polish (High Gloss) 2x 500ml sets
SKU D1-KCX-77711500_2EAN 4260188680104
$42.86 $44.44
Contents: 1000mlUnit price ($42.86 / l)
Ausverkauft
Koch-Chemie"ShineSpeedPolish" Finishing Polish (High Gloss) 3x 500ml sets
SKU D1-KCX-77711500_3EAN 4260188680104
$63.64 $66.67
Contents: 1500mlUnit price ($42.43 / l)
Ausverkauft
Koch-Chemie"ShineSpeedPolish" Finishing Polish (High Gloss) 10x 500ml Set
SKU D1-KCX-77711500_10EAN 4260188680104
$207.79 $222.22
Contents: 5000mlUnit price ($41.56 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 4260188680104  |  SKU: D1-KCX-77711500

Gives your vehicle a flawless high gloss finish

Discover the secret of dazzling vehicle surfaces withKoch-Chemie Shine-Speed-PolishThis high-gloss polish combines care and protection for a long-lasting result.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Mirror-deep gloss thanks to Koch-Chemie Shine-Speed-Polish

If you want that wet, glassy look without a three-stage workflow, Koch-Chemie Shine-Speed-Polish is built for it. This high-gloss polish refines and protects your paint in a single pass.

  • Proper high-gloss finish: turns your paint into a mirror. Works on every paint type, by hand or by machine.
  • Protection and care: on top of the gloss, it lays down lasting protection against the elements and conditions the surface in one go.
  • Easy to work: goes on and buffs off without a fight, so you get a clean result even if you're new to detailing.

Suits every paint type

By hand or by machine, Shine-Speed-Polish is the safe pick for any job and any paint. The formula leaves a flawless finish and gloss that holds.

Care and protection

This polish does more than just polish. It conditions and seals your paint in a single step, shrugs off harmful environmental muck and leaves a protective layer behind for gloss that lasts.

Easy to apply, great results

It lays down easily and buffs back off with little effort, so you get a result that turns heads. One product that suits both pros and weekend detailers alike.

Not sure about Koch-Chemie "ShineSpeedPolish" Finishing Polish (High Gloss)? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie "ShineSpeedPolish" Finishing Polish (High Gloss)


Material composition

Hydrocarbons, C11-C13, isoalkanes, <2% aromatics (CAS 90622-58-5, EC 920-901-0) — 10 – < 25 % and Siloxanes and silicones, C15-18-alkyl Me, di-Me, 3-hydroxypropyl Me, ethoxylated, propoxylated (CAS 142321-71-9) — 1 – < 2.5 %

Supplemental hazard information (EUH)

Safety data sheet available on request.EUH210

VOC content

14.92 % — proportion of volatile organic compounds.


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-KCX-77711500
  • EAN
    4260188680104
  • Herstellernummer
    77711500
  • Gewicht
    530 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen