Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Pro Ceramic Quick Detailer Spray Sealant 500ml

$16.27 $27.13
Contents: 500mlUnit price ($32.54 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 2 Varianten
D-CONPro Ceramic Quick Detailer Spray Sealant 500ml
SKU D1-DCN-D_WAC_114_500EAN 8720986370066
$16.27 $27.13
Contents: 500mlUnit price ($32.54 / l)
Ausverkauft
D-CONPro Ceramic Quick Detailer Spray Sealant 5L
SKU D1-DCN-D_WAC_114_5000EAN 8720986370073
$135.91
Contents: 5lUnit price ($27.18 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8720986370066  |  SKU: D1-DCN-D_WAC_114_500

Extreme shine and long-lasting protection

Achieve extreme shine and long-lasting protection with theD-CON Pro Ceramic Quick DetailerSpray sealant. Easy to apply, streak-free and hydrophobic.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

D-CON Pro Ceramic Quick Detailer Spray Sealant: hydrophobic gloss protection for your ride

The D-CON Pro Ceramic Quick Detailer Spray Sealant gives you deep gloss and lasting protection on your car, bike, truck or boat. The SiO2 formula pairs proper tech with dead-simple use, so you get a spotless, streak-free finish that holds up for weeks. Wipe away dust and fingerprints in seconds and leave a flawless surface that pulls every eye on the street.

  1. Hydrophobic with serious gloss: shrugs off water and lays down a bright, wet-look shine.
  2. Streak-free formula, easy to use: leaves no residue and goes on without a fuss.
  3. Long-lasting protection: guards against harmful UV rays and grime.

Top-tier gloss protection with SiO2 tech

The SiO2 formula in the D-CON Pro Ceramic Quick Detailer brings gloss protection that makes your car look like new again. The hydrophobic effect gets water beading and sheeting straight off, so the car stays clean longer and shrugs off the weather. And because it goes on streak-free, the quick detailer leaves no residue behind — just deep, mirror-like shine.

Easy to use for a flawless finish

The D-CON Pro Ceramic Quick Detailer is a doddle to slot into your regular wash routine. The formula pulls dust and fingerprints off with no effort, so your car always looks its best. It's quick and no-fuss, which leaves you more time to enjoy the shine.

Long-lasting protection and care

This quick detailer doesn't just sharpen how your car looks — it also stretches the life of your ceramic coating. The SiO2 formula builds a protective barrier that fends off UV rays and grime and keeps the sealant going longer. Use it regularly and your car stays protected and glossy for the long haul.

Not sure about D-CON Pro Ceramic Quick Detailer Spray Sealant? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for D-CON Pro Ceramic Quick Detailer Spray Sealant

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about D-CON

Contact

D-CON Car Care
Klavermaten 26, 7472DD Goor, Niederlande

+31546456716
info@dconcarcare.com

https://dconcarcare.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-DCN-D_WAC_114_500
  • EAN
    8720986370066
  • Gewicht
    500 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

D-CON auf Detailing1 kaufen