Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Snow-Foam-Concentrate Cleaning Foam 500ml

$12.21 $20.35
Contents: 500mlUnit price ($24.42 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
5 in stock

— Hurry up while stocks last, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 4 Varianten
D-CONSnow-Foam-Concentrate Cleaning Foam 500ml
Low stock (5 units)
SKU D1-DCN-D_CWS_803_500EAN 8720986370158
$12.21 $20.35
Contents: 500mlUnit price ($24.42 / l)
D-CONSnow-Foam-Concentrate Cleaning Foam 5L
SKU D1-DCN-D_CWS_803_5000EAN 8720986370165
$88.41
Contents: 5lUnit price ($17.68 / l)
Ausverkauft
D-CONSnow-Foam-Concentrate Cleaning Foam 2x 500ml set
In stock (2 units)
SKU D1-DCN-D_CWS_803_500-2EAN 8720986370158
$24.43 $40.71
Contents: 1000mlUnit price ($24.43 / l)
D-CONSnow-Foam-Concentrate Cleaning Foam 3x 500ml set
In stock (1 unit)
SKU D1-DCN-D_CWS_803_500-3EAN 8720986370158
$36.63 $61.05
Contents: 1500mlUnit price ($24.42 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8720986370158  |  SKU: D1-DCN-D_CWS_803_500

Ultimate cleaning foam for scratch-free car care

The cleansing foam fromD-CON Snow Foam Concentrateensures a scratch-free, thorough car wash and protects wax, sealants and ceramic coatings.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

The ultimate cleaning foam with a mango kick is D-CON Snow-Foam-Concentrate

The D-CON Snow-Foam-Concentrate cleaning foam gives you the perfect setup for a scratch-free wash. Whether you grab the 500 ml or the 5 L, this foam cleans your car thoroughly and gently. D-CON Snow-Foam is safe on wax, sealant and ceramic coating, and lays down a thick foam that breaks down even stubborn dirt.

  • Protects surfaces: safe on wax, sealant and ceramic coating
  • Lays down thick foam: made for a scratch-free wash
  • Two sizes: 500 ml and 5 L

Spot-on wash results with D-CON Snow-Foam

D-CON Snow-Foam whips up a thick, foaming shampoo that keeps your wash scratch-free. The dense, slick foam pulls off even stubborn grime without the risk of scratching. Every detailer knows a careless wash can wreck the paint, but with this foam that's a thing of the past.

Versatile to use, and it smells great

The D-CON Snow-Foam shampoo carries an exclusive mango scent and is made for foam lances and foam guns. The gentle, pH-balanced formula keeps water spots and streaks off your car and won't strip wax or sealant. So you know your car gets looked after properly.

Extra gloss and protection

On top of a proper clean, D-CON Snow-Foam Concentrate also adds gloss enhancers that feed your layers of wax, sealant or ceramic coating. Your car doesn't just come up shining, it stays protected for the long run.

Not sure about D-CON Snow-Foam-Concentrate Cleaning Foam? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for D-CON Snow-Foam-Concentrate Cleaning Foam

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.

Harmful

Harmful

Hazard statements

Causes serious eye irritation.H319

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Wash hands thoroughly after handling.P264
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
If eye irritation persists: Get medical advice/attention.P337+P313
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about D-CON

Contact

D-CON Car Care
Klavermaten 26, 7472DD Goor, Niederlande

+31546456716
info@dconcarcare.com

https://dconcarcare.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-DCN-D_CWS_803_500
  • EAN
    8720986370158
  • Gewicht
    500 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Passend dazu im Ratgeber

View all
D-CON auf Detailing1 kaufen