Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Multi Cleaner "Mc" All-Purpose Cleaner (Marine Line) 1000ml

Nautical Line
$19.56 $21.75
Contents: 1000mlUnit price ($19.56 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
4 in stock

— Hurry up while stocks last, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 4 Varianten
Koch-ChemieMulti Cleaner "Mc" All-Purpose Cleaner (Marine Line) 1000ml
Low stock (4 units)
SKU D1-KCX-515001
$19.56 $21.75
Contents: 1000mlUnit price ($19.56 / l)
Koch-ChemieMulti Cleaner "Mc" All-Purpose Cleaner (Marine Line) 2x 1000 mL
In stock (2 units)
SKU D1-KCX-515001_2
$38.34 $43.47
Contents: 2000mlUnit price ($19.17 / l)
Koch-ChemieMulti Cleaner "Mc" All-Purpose Cleaner (Marine Line) 3x 1000 mL
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-515001_3
$56.93 $65.22
Contents: 3000mlUnit price ($18.98 / l)
Koch-ChemieMulti Cleaner "Mc" All-Purpose Cleaner (Marine Line) 10 liters
Pre-order
SKU D1-KCX-515010
$137.03 $152.26
Contents: 10lUnit price ($13.70 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Phosphate- and solvent-free all-purpose cleaner for boats

Der Koch-Chemie Multi Cleaner "Mc" ist ein hochkonzentrierter, phosphat- und lösungsmittelfreier Universalreiniger für Boote, der alle Oberflächen porentief und gleichzeitig materialschonend reinigt. Ob Gelcoat, Kunststoff oder eloxiertes Aluminium – dieser alkalische Reiniger überzeugt durch seine enorme Schmutz-, Fett- und Öltragekraft. Spezielle Korrosionsinhibitoren sorgen für höchste Materialverträglichkeit, auch bei empfindlichen Bauteilen. Ideal für die Innen- und Außenreinigung, ist er die perfekte Lösung für alle, die Wert auf gründliche Sauberkeit und maximale Pflege legen.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Koch-Chemie Multi Cleaner "Mc" – All-Purpose Cleaner (Marine Line)

The Koch-Chemie Multi Cleaner "Mc" is a highly concentrated, phosphate-free and solvent-free alkaline all-purpose cleaner, built for the deep yet gentle cleaning of every surface inside and outside the boat. It lifts dirt, grease and oil with real bite, so it's a natural fit for all-round boat care. Built-in corrosion inhibitors keep it kind to your materials, even on sensitive parts like anodised aluminium.

  • Works almost anywhere: Suited to every surface inside and outside the boat.

  • Gentle on materials: Protects delicate materials with built-in corrosion inhibitors.

  • Formula: Free from phosphates and solvents.


Where and how to use it

The Koch-Chemie Multi Cleaner "Mc" goes pretty much everywhere and does a cracking job on gelcoat, plastic, metal and other sensitive surfaces. In the cockpit, on deck or down in the cabin – it pulls dirt, grease and oil away without going at the materials. Because it's so easy on materials, it's a safe bet on sensitive parts like anodised aluminium.

How to dilute it

Depending on how dirty things are, you dilute the Multi Cleaner "Mc" with water anywhere from 1:10 up to 1:50. Lay the solution down with a sponge, a brush or a scrubber, then rinse it off well or wipe it back with a damp cloth. Don't let the solution dry on the surface, and always check material compatibility before you start.

What makes it stand out

The Multi Cleaner "Mc" earns its keep with a highly concentrated alkaline formula that cuts through dirt, grease and oil. For all that cleaning power it stays gentle on materials, with special corrosion inhibitors looking after sensitive parts. It does without phosphates and solvents.

Not sure about Koch-Chemie Multi Cleaner "Mc" All-Purpose Cleaner (Marine Line)? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie Multi Cleaner "Mc" All-Purpose Cleaner (Marine Line)

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Material composition

2-Propylheptanol, ethoxylated (CAS 160875-66-1) — 1 – < 10 %, Sodium p-cumenesulphonate (CAS 15763-76-5, EC 239-854-6) — 1 – < 5 %, Alcohols, C12-14, ethoxylated, sulfates, sodium salts (CAS 68891-38-3, EC 500-234-8) — 1 – < 3 %, and Detergents Regulation (EC) No 648/2004: 5 % or over but less than 15 % anionic surfactants, non-ionic surfactants, 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL


Danger

Corrosive

Corrosive

Hazard statements

Causes skin irritation.H315
Causes serious eye damage.H318

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310


VOC content

0 % — proportion of volatile organic compounds.


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    1000ml
  • Artikelnummer
    D1-KCX-515001
  • Herstellernummer
    515001
  • Gewicht
    955 g

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen