Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

WetGloss "Wg" Wet Coat Sealant for Extra Gloss and Strong Hydrophobicity 500ml

$22.41 $24.46
Contents: 500mlUnit price ($44.82 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
2 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 2 Varianten
Koch-ChemieWetGloss "Wg" Wet Coat Sealant for Extra Gloss and Strong Hydrophobicity 500ml
In stock (2 units)
SKU D1-KCX-684500
$22.41 $24.46
Contents: 500mlUnit price ($44.82 / l)
Koch-ChemieWetGloss "Wg" Wet Coat Sealant for Extra Gloss and Strong Hydrophobicity 5 liters
Backordered (1 unit)
SKU D1-KCX-684005
$101.25 $108.72
Contents: 5000mlUnit price ($20.25 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

RTU Wet Sealant with Aminosilane for Gloss and Beading in Minutes

Koch-Chemie WetGloss "Wg" is a ready-to-use wet sealant based on aminofunctional polysiloxanes. After each wash, the product adds a hydrophobic layer with a contact angle of over 100 degrees and a durability of three to six weeks. It can be used as a standalone sealant or as a topping over ceramic coatings; it is not an SiO2 system.

Pre-wash the car and rinse off the foam thoroughly, leaving the body dripping wet. Spray WetGloss undiluted onto one body panel at a time, six to eight pumps per section. Immediately rinse off with high pressure from a distance of 30 centimeters, then move to the next section. Wipe dry with a microfiber towel. Work in the shade, keeping the panel temperature below 25 degrees. Do not let it dry on the surface. Store frost-free between 5 and 30 degrees, shelf life 24 months after opening.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Paint protection in minutes, not hours of polishing, with Koch-Chemie WetGloss

What is Koch-Chemie WetGloss? A ready-to-use polysiloxane-based wet coat sealant that you spray onto the wet paint straight after the wash and rinse off with a pressure washer. Three to six weeks of measurable beading per application, no buffing. Not suitable for matte paint, matte wraps, fabric convertible roofs or freshly painted panels less than 30 days old.


Koch-Chemie WetGloss is a ready-to-use wet coat sealant from Koch-Chemie in Unna that goes on straight after the wash, with no polishing or wiping step. The main active ingredient is an amino-functional polysiloxane — in plain English: a flexible silicone polymer with two different ends. One end carries nitrogen anchors (amino groups), the other water-repelling methyl groups. On wet paint, the polymer lines itself up: anchors into the clear coat, methyl ends facing out. For you, that means water beads off straight away in tight droplets instead of clinging to the paint — no carnauba wax, no silicon dioxide like a ceramic coating, just a self-aligning layer that lasts three to six weeks.

In detailing speak, the workflow is "spray on, rinse off": spray, rinse, done. You spray WetGloss panel by panel onto the wet car right after rinsing off the shampoo, the pressure washer spreads the polymer evenly over the section in seconds, and the excess runs off with the rinse water. Drying with a microfibre towel is the only time you still touch the paint. In practice, it's a stand-alone sealing step between full details — and at the same time a topper over existing ceramic or wax coatings that noticeably revives the hydrophobics and makes the beading measurably tighter.

Koch-Chemie WetGloss Wg 500 ml being applied to a black Porsche 911

  • Beading refresh in minutes. Right after the rinse, water rolls off the paint in tight, compact droplets instead of forming a flat film — that classic "new car" look. You'll see it from the first drive in the rain, and next time you dry the car you'll need half the microfibre. It also spares you the wipe-and-flip routine of a dry spray sealant and the elbow grease of buffing off a carnauba wax.
  • Three to six weeks of protection per application. With a typical commuter routine of washing every two to four weeks, the polymer layer lasts until the next top-up. Applied section by section, the 500 ml spray bottle covers three to five mid-size cars — about 2.30 to 5.10 euros per sealing. The 5-litre can pays off from the second car in the household or in commercial use.
  • Ready to use, no diluting, no foam lance. Unlike Hydro Foam Sealant S0.03, which is diluted 1:50 to 1:150 for foam sprayers or pump sprayers and needs an adjusted pre-dilution for foam cannons, or Spray Sealant S0.02, which needs 20 minutes of buffing once it has flashed off, WetGloss only needs a spray bottle, a pressure washer and a microfibre towel. For you, that means the whole sealing step fits into a single slot at the self-service wash bay.

Detailing1's tip from the shop: The costliest mistake with WetGloss is letting it dry on paint that's too warm. From a panel temperature of around 30 to 40 degrees — which dark paint hits within minutes in May sunshine — the alcohol carrier solvent (technically 2-propanol) evaporates so fast that the polymer cross-links unevenly. In plain terms: the amino-functional polysiloxane only partly bonds to the paint and leaves white streaks or water spots where it didn't cover. In the worst case you'll have to take the residue off with an alkaline cleaner or even a light machine polish — half an hour of extra work the product was supposed to save you. So always work in the shade, on a cool body under 25 degrees, and section by section: spray the bonnet, rinse immediately, then move on to the next section. A pressure washer is a must. Its hard jet cuts consumption from the 250 millilitres the manufacturer cautiously quotes to a realistic 100 to 150 millilitres per mid-size car.


Applying WetGloss the right way: wet paint, one section at a time, high pressure

Spray Koch-Chemie WetGloss panel by panel onto the wet car straight after the wash, rinse off immediately with high pressure and dry with a microfibre towel. Three steps, no buffing.

Here's the order in practice: car pre-washed, foam rinsed off, body still dripping wet. Grab the spray bottle, give it a quick shake and work in sections — half the roof, one wing, one door area. Six to eight pumps per section is plenty, no need to flood it. Then immediately rinse with the pressure washer from about 30 centimetres, top to bottom, until the water rolls off in tight droplets and no more foam traces run off. Only then move to the next section.

Rinse pressure makes or breaks the result. A garden hose won't cut it: the polymer doesn't spread evenly, and you use twice as much for half the result. Ideally you want over 100 bar, which every self-service wash bay delivers. If your tap water is hard, dry off straight after the last rinse — otherwise standing water leaves limescale spots on the freshly sealed surface.

For drying, simply drag a soft microfibre drying towel over each section. In our day-to-day at Detailing1, working within the Koch-Chemie range, this order works best: wash, wheel cleaning, WetGloss, drying — that keeps the whole exterior workflow on a mid-size car under 25 minutes.

Spraying Koch-Chemie WetGloss Wg 500 ml onto a wet bonnet

Aminosilane won't fix paint defects – and temporarily masks your coating

WetGloss isn't a substitute for paint polish or a multi-year protective layer — it tops up your routine between full details with beading you can measure right away. If you want to remove scratches or polish out holograms, you're in the wrong place.

The clear no-go surfaces. On matte paint and matte wraps, the polymer visually smooths the finish and leaves an unwanted greasy look — the manufacturer explicitly rules this out, and the only way back is an alkaline cleaner. Fabric convertible roofs soak up the emulsion unevenly and stiffen the fibres; there are dedicated textile sealants for that. Freshly painted panels less than 30 days old need time to outgas — sealing over them can slow curing and, at worst, cause hazing. Uncoated polished aluminium can streak depending on the alloy, because bare metal binds the polymer's nitrogen anchors differently from sealed clear coat.

The second, lesser-known behaviour is the masking effect: if you apply WetGloss over an existing ceramic coating with strong sheeting — water sliding off flat rather than forming droplets — the polymer takes over the coating's water behaviour for three to six weeks. The flat sheeting of your SiO₂ coating turns into beading. The upside: the coating isn't damaged, and once the sacrificial layer washes off, the original behaviour comes back. But if you've only just had a premium coating applied, be aware of this temporary change in character and use WetGloss more as a winter top-up.

How to choose within the Koch-Chemie range. Want a touchless refresh in minutes between washes → WetGloss. Want maximum durability on dry paint and don't mind buffing by hand → Spray Sealant S0.02. Want a pro wax sealant through the foam lance with a carnauba character → Protector Wax Pw. Need a wet coat sealant concentrate for foam sprayers or pump sprayers at 1:50 to 1:150 → Hydro Foam Sealant S0.03 is the right tool; with foam cannons, adjust the pre-dilution accordingly.

Tight beading after sealing with Koch-Chemie WetGloss Wg 500 ml

For maintenance-wash detailers, not full paint correction

WetGloss is the right pick if you wash your car every two to four weeks and want to build visible protection between sessions. After your regular hand wash, reach for the spray bottle, six pumps per section, rinse, dry — five extra minutes for four to six weeks of measurable hydrophobics.

It's especially economical in multi-car households and small commercial operations. At a realistic 100 to 150 millilitres per car, the 5-litre can covers more than 33 sealings. Pair WetGloss with a regular snow foam pre-wash and you stretch the real-world durability even further, because the polymer doesn't have to fight through caked-on grime and can bond cleanly to a well-kept surface.

WetGloss is less suited to valeters with a snow foam lance who need to push larger fleets through touchless — there, the concentrated Hydro Foam Sealant S0.03 wins on cost per application. And for smart-repair handovers with fresh repair paint, the 30-day waiting window applies, no exceptions.

The one trick the manufacturer doesn't shout about: don't spray the whole car at once. Apply one section, immediately pull the high-pressure water film over it, then move on. In plain terms: the polymer only needs the seconds in which the hard jet pushes the product across the wet panel — that's exactly where it cross-links, before the alcohol carrier solvent evaporates and can leave streaks. For you, that means two applications per 500 ml bottle become four to five, the real price per litre halves, and you still get measurably tighter beading than when you spray the whole car.

Store frost-free between 5 and 30 degrees and shake before use. On compliance: because it's classified as "harmful to aquatic life" (H412 under GHS), only use it on a wash bay with an oil separator. A private driveway draining straight into the storm drain is off-limits under DACH regulations — so heading to the self-service wash bay or a commercial detailing site isn't just convenient, it's mandatory.

Koch-Chemie WetGloss Wg 500 ml on a workbench

Not sure about Koch-Chemie WetGloss "Wg" Wet Coat Sealant for Extra Gloss and Strong Hydrophobicity? Get it explained:



Frequently Asked Questions about Koch-Chemie WetGloss


What is a wet sealant like Koch-Chemie WetGloss?

A wet sealant is sprayed onto the wet paint directly after washing and rinsed off again with a jet of water. The WetGloss leaves behind a polysiloxane film with measurable hydrophobicity. Unlike spray sealants such as Spray Sealant S0.02, there is no need to polish it off with a microfibre cloth.

How do I apply WetGloss correctly?

Pre-wash the car, rinse off foam, leave the bodywork dripping wet. Spray WetGloss section by section, six to eight pumps per section, then immediately rinse off with a high-pressure cleaner from a distance of 30 centimetres. Dry with a microfibre drying towel, otherwise you risk limescale stains if you have hard tap water.

What is the difference between WetGloss and Spray Sealant S0.02?

WetGloss works on wet paint without microfibre contact, with a durability of three to six weeks. Spray Sealant S0.02 is applied to dry paint, allowed to flash off briefly and polished with a microfibre cloth, but it lasts significantly longer. WetGloss is for a quick refresh, S0.02 for maximum durability per application.

Is WetGloss compatible with my ceramic coating?

Yes, WetGloss is suitable as a topping over existing SiO2 ceramic coatings, waxes, or PTFE. The carrier solvent 2-propanol, at 1-10 percent, is too mild to dissolve cross-linked coatings. Be aware: The polysiloxane will overwrite the water properties of your coating for 3 to 6 weeks — sheeting will become beading, and the base coating will be unchanged afterwards.

What happens if WetGloss dries on hot paint?

At panel temperatures above 30 to 40 degrees, the 2-propanol evaporates so quickly that the aminofunctional polysiloxane cross-links unevenly, leaving white streaks or water spots. In severe cases, residues must be removed with an alkaline cleaner or light machine polish. Therefore, always work in the shade and in sections.

How economical is Koch-Chemie WetGloss?

When applied section by section with a high-pressure cleaner, 100 to 150 millilitres are sufficient for a medium-sized car. The 500 ml spray bottle is therefore enough for 3 to 5 sealings, costing about 2.30 to 5.10 euros per application. The 5-litre canister pays for itself from the second vehicle or in commercial use with over 33 applications per container.

Just ask us. Daniel will help you.


Application of Koch-Chemie WetGloss


Apply in sections, high pressure disperses

WetGloss works as a spray-on, rinse-off sealant immediately after washing. Step one: Wash the car regularly with pH-neutral shampoo, then rinse off the foam completely. The body remains dripping wet. Shake the spray bottle briefly, open the spray nozzle.

Step two: Work section by section, do not spray the entire car at once. One section (half a roof, one fender, one door area) receives six to eight evenly distributed sprays from a distance of approximately 25 centimeters. Immediately afterwards, rinse with a high-pressure cleaner from a distance of 30 centimeters from top to bottom until the water runs off in dense drops. Over 100 bar, as available at any self-service car wash, is ideal.

Step three: Dry with a microfiber drying towel in sections, do not rub. If the tap water quality is hard, wipe off immediately after the last rinse, otherwise you risk limescale stains on the freshly sealed layer.

Notes: WetGloss is not suitable for matte paints, matte films, convertible fabric tops, freshly painted surfaces under 30 days old, or uncoated polished aluminum. Avoid application in direct sunlight and on hot paint; at component temperatures of approximately 30 to 40 degrees Celsius, the product dries too quickly and leaves white streaks. Due to the classification H412, use only at car wash facilities with oil separators — a private driveway with a direct connection to the storm sewer is legally prohibited in DACH (Germany, Austria, Switzerland). Store frost-free between 5 and 30 degrees Celsius; lasts 24 months after opening.

Safety information for Koch-Chemie WetGloss "Wg" Wet Coat Sealant for Extra Gloss and Strong Hydrophobicity

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Material composition

Propan-2-ol (CAS 67-63-0, EC 200-661-7) — 1 – < 10 %, Poly(dimethyl)[3-((2-aminoethyl)amino)propyl]methyl siloxane (CAS 71750-79-3) — 1 – < 3 %, Bronopol (CAS 52-51-7, EC 200-143-0) — 0.01 – < 0.1 %, 2-Octyl-2H-isothiazol-3-one (CAS 26530-20-1, EC 247-761-7) — 0.0015 – < 0.01 %, and Detergents Regulation (EC) No 648/2004: less than 5 % non-ionic surfactants, perfumes, 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL, LINALOOL, OCTYLISOTHIAZOLINONE, BENZISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE


Warning

Harmful

Harmful

Hazard statements

Causes serious eye irritation.H319
May cause an allergic skin reaction.H317
Harmful to aquatic life with long lasting effects.H412

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray.P261
Avoid release to the environment.P273
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Get medical advice/attention if you feel unwell.P314
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501

Supplemental hazard information (EUH)

Repeated exposure may cause skin dryness or cracking.EUH066

VOC content

5.2 % — proportion of volatile organic compounds.


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about

Contact



Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500 ml
  • Artikelnummer
    D1-KCX-684500
  • Herstellernummer
    684500
  • Gewicht
    550 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen