Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Orange Eco Waterless Wash Concentrate Trockenwäsche 500ml

$20.34 $33.91
Contents: 500mlUnit price ($40.68 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
3 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 3 Varianten
D-CONOrange Eco Waterless Wash Concentrate Trockenwäsche 500ml
In stock (3 units)
SKU D1-DCN-D_WAC_707_500_CONCEAN 8720986371919
$20.34 $33.91
Contents: 500mlUnit price ($40.68 / l)
D-CONOrange Eco Waterless Wash Concentrate Trockenwäsche 5L
SKU D1-DCN-D_WAC_707_5000_CONCEAN 8720986371926
$203.80
Contents: 5lUnit price ($40.76 / l)
Ausverkauft
D-CONOrange Eco Waterless Wash Concentrate Trockenwäsche 25L
SKU D1-DCN-D_WAC_707_25000_CONC
$951.32
Contents: 25lUnit price ($38.05 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8720986371919  |  SKU: D1-DCN-D_WAC_707_500_CONC

Waterless Wash Concentrate for waterless car washing

D-CON Orange Eco Waterless Wash Concentrate offers a waterless solution to clean, wax and protect your vehicle. With a dilutable formula and versatile application options, it ensures shiny and protected surfaces.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

D-CON Orange Eco Waterless Wash Concentrate Trockenwäsche

D-CON Orange Eco Waterless Wash Concentrate is the smart way to give your car a waterless wash! This concentrate lets you clean your car anywhere without water while waxing and protecting it at the same time. Once you're done, your car doesn't just look freshly detailed — it's also shielded from the elements and road grime.

  • Concentrated formula: dilutes up to 1:15.
  • Wash, wax and protect: all in one step.
  • Works everywhere: safe on paint, wheels, glass, plastic, bumpers and the engine bay.

Simple and Effective to Use

With D-CON Orange Eco Waterless Wash Concentrate you save water and time. Just spray it on, wipe it off and your car comes up gleaming. This concentrate lifts dust, dirt and oxidation with ease while laying down a glossy, protective layer.

Great Results on Every Surface

Paint, wheels, glass, plastic or engine bay — D-CON Orange Eco Waterless Wash Concentrate handles them all and leaves a clean finish everywhere. The spray's built-in lubricity pampers the surface, so the job stays fast, easy and safe.

Gloss and Protection in One Step

With D-CON Orange Eco Waterless Wash Concentrate your car gets a thorough clean and a protective wax layer in one go. The gloss enhancers inside give you a brilliant, long-lasting finish that keeps your paint safe from the elements.

Not sure about D-CON Orange Eco Waterless Wash Concentrate Trockenwäsche? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for D-CON Orange Eco Waterless Wash Concentrate Trockenwäsche

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Corrosive

Corrosive

Harmful

Harmful

Hazard statements

Causes serious eye damage.H318
Causes skin irritation.H315
May cause an allergic skin reaction.H317

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray.P261
Wash hands thoroughly after handling.P264
Contaminated work clothing should not be allowed out of the workplace.P272
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P302+P352
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310
Specific treatment (see … on this label).P321
If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.P333+P313
Take off contaminated clothing and wash it before reuse.P362+P364
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


Downloads

Download safety data sheet


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about D-CON

Contact

D-CON Car Care
Klavermaten 26, 7472DD Goor, Niederlande

+31546456716
info@dconcarcare.com

https://dconcarcare.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-DCN-D_WAC_707_500_CONC
  • EAN
    8720986371919
  • Gewicht
    500 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

D-CON auf Detailing1 kaufen